Qamchibek Tashiyev ikki jinoiy ish bo‘yicha so‘roq qilindi
Qirg‘iziston Milliy xavfsizlik davlat qo‘mitasi sobiq raisi Qamchibek Tashiyev 19 mart kuni mamlakatga qaytib, Ichki ishlar vazirligining Bosh tergov boshqarmasiga olib borildi va so‘roq qilindi. Bu haqda “Sputnik” xabar berdi.
Tashiyev xorijdan kelganidan so‘ng soat 10:00 atrofida darhol tergov idorasiga olib borilgan. Hozircha Ichki ishlar vazirligi bu ma’lumotni rasman tasdiqlamagan va Tashiyevning tergov doirasidagi protsessual maqomi ham ochiqlanmagan.
Ma’lumotlarga ko‘ra, u 17 fevraldan beri mamlakat tashqarisida bo‘lgan. Avval Germaniyada davolanishini to‘xtatib vataniga qaytgan, bir necha kundan so‘ng yana xorijga chiqqan.
10 fevral kuni Qamchibek Tashiyev Prezident Sadir Japarov farmoni bilan lavozimidan ozod etilgan va bu qarorini jamiyatda bo‘linishga yo‘l qo‘ymaslik istagi bilan izohlagan. Uning iste’fosidan so‘ng Milliy xavfsizlik davlat qo‘mitasida bir qator lavozimlarda o‘zgarishlar amalga oshirilgan.
Qamchibek Tashiyev va Sadir Japarovning ko‘p yillik hamkorligi mamlakatdagi eng barqaror siyosiy tandemlardan biri hisoblanib kelgan. 2020 yil oktabr voqealaridan so‘ng ularning tandemlari yanada mustahkamlangan va Tashiyev xavfsizlik tizimining asosiy figurasi aylangan.
Hozirgi so‘roq jarayoni va unga nisbatan qo‘zg‘atilgan jinoyat ishlari Qirg‘izistonda siyosiy va huquqiy jihatdan jiddiy ahamiyatga ega hisoblanadi.

Kamchybek Tashiev was questioned in two criminal cases.
Kamchybek Tashiev, the former chairman of the State Committee for National Security of Kyrgyzstan, was brought to and interrogated by the Main Investigation Department of the Ministry of Internal Affairs on March 19 after returning to the country. This was reported by "Sputnik".
Tashiev was taken to the investigative body immediately around 10:00 after arriving from abroad. So far, the Ministry of Internal Affairs has not officially confirmed this information, and Tashiev's procedural status within the investigation has also not been disclosed.
According to information, he has been outside the country since February 17. He had previously stopped his treatment in Germany and returned to his homeland, then went abroad again a few days later.
On February 10, Kamchybek Tashiev was relieved of his post by order of President Sadyr Japarov, who explained this decision by a desire not to allow division in society. After his resignation, a number of personnel changes were implemented in the State Committee for National Security.
The many years of cooperation between Kamchybek Tashiev and Sadyr Japarov has been considered one of the most stable political tandems in the country. After the events of October 2020, their tandem strengthened further, and Tashiev became a key figure in the security system.
The current interrogation process and the criminal cases initiated in relation to it are considered to be of serious political and legal significance in Kyrgyzstan.