Mernimg aytishicha, u rahbarlik lavozimlaridagi ayollar ham oila va ish o‘rtasida muvozanatni saqlashi mumkinligini ko‘rsatishni istaydi.
'Yaponiya meri tarixda ilk bor tuğruq ta'tiliga chiqadi'ning rasmi
Yaponiyaning Kyoto prefekturasidagi Yavata shahri meri Shoko Kavata mamalakat tarixida lavozimda ishlab turib tug‘ruq ta’tiliga chiqqan ilk mer bo‘lishi kutilmoqda. Bu haqda CNN ma’lumot berdi.
Xabarda qayd etilishicha, 35 yoshli mer sentyabr oyida ilk farzandini dunyoga keltiradi. U tug‘ruqdan oldin 6 hafta va tug‘ruqdan keyin 8 hafta ta’til olishni rejalashtirgan. Uning vazifalarini bu davrda mer o‘rinbosari bajaradi.
Kavataning qarori Yaponiyada katta muhokamalarga sabab bo‘ldi. Mamalakat qonunchiligida saylangan amaldorlar uchun tug‘ruq yoki ota-onalik ta’tilini tartibga soluvchi alohida huquqiy mexanizm mavjud emas.
Mernining aytishicha, u rahbarlik lavozimlaridagi ayollar ham oila va ish o‘rtasida muvozanatni saqlashi mumkinligini ko‘rsatishni istaydi. Uning fikricha, bu boshqa ayollarni ham yuqori lavozimlarga intilishga ruhlantirishi mumkin.

Japan's mayor goes on maternity leave for the first time in history.
According to Mer, she wants to show that women in leadership positions can also maintain balance between family and work.
Image of 'Japan's mayor goes on maternity leave for the first time in history.'
Shoko Kawata, the mayor of Yawata City in Kyoto Prefecture, Japan, is expected to become the first mayor in the country's history to go on maternity leave while in office. CNN reported this.
According to the report, the 35-year-old mayor will give birth to her first child in September. She plans to take 6 weeks of leave before giving birth and 8 weeks after. During this period, her deputy mayor will carry out her duties.
Kawata's decision has sparked significant debate in Japan. The country's legislation does not have a specific legal mechanism regulating maternity or parental leave for elected officials.
The mayor stated that she wants to show that women in leadership positions can maintain a balance between family and work. In her view, this may encourage other women to aspire to higher positions.