Oʻzbekistonlik muxlislarning yarmidan koʻpi AQSh vizasini ololmagan
Hisobotda Ekvador, Misr, Gaiti, Jazoir, O‘zbekiston, Kabo-Verde, Iordaniya, Eron, Kongo Demokratik Respublikasi, Gana va Senegal kabi 11 mamlakat fuqarolari bo‘yicha ma’lumotlar tahlil qilingan.
'Oʻzbekistonlik muxlislarning yarmidan koʻpi AQSh vizasini ololmagan'ning rasmi
Jahon chempionati o‘yinlarini joyidan turib tomosha qilishni rejalashtirgan o‘zbekistonlik muxlislarning yarmidan ko‘pi AQSh vizasini olish imkoniyatidan mahrum bo‘lgan. Bu haqda BBC nashri ma’lum qildi.
Nashrga ko‘ra, mundialda ishtirok etayotgan ayrim mamlakatlar muxlislarining katta qismi viza rad etilgani yoki amaldagi sayohat cheklovlari sabab turnirga borish imkoniyatidan mahrum bo‘lgan.
Tahlillar 2024 yil oktyabr oyidan 2025 yil sentyabr oyi oxirigacha bo‘lgan davrni qamrab olgan. Shu bois keyingi sakkiz oy mobaynida topshirilgan arizalar hisobotga kiritilmagan.
Natijalarga ko‘ra, eng yuqori rad etish ko‘rsatkichi Senegalde qayd etilgan. Ushbu mamlakat fuqarolarining taxminan 80 foiziga viza berish rad etilgan. Keyingi o‘rinlarni Gana va Kongo Demokratik Respublikasi egallagan.
Shuningdek, tahlillarda o‘zbekistonlik muxlislarning ham yarmidan ko‘pi AQSh vizasini olish imkoniyatidan mahrum bo‘lgani qayd etilgan.
Ma’lumot uchun, O‘zbekiston milliy terma jamoasi 18 iyun kuni Jahon chempionatidagi ilk uchrashuvini Kolumbiyaga qarshi o‘tkazadi. Bellashuv Toshkent vaqti bilan soat 07:00 da Meksika poytaxtidagi “Aczteka” stadionida bo‘lib o‘tadi.

More than half of Uzbek fans who planned to watch World Cup matches from the stands have been denied the opportunity to obtain a US visa. This was reported by the BBC.
According to the publication, a large portion of fans from certain countries participating in the World Cup have been denied the chance to attend the tournament due to visa rejections or existing travel restrictions.
The analysis covered the period from October 2024 to the end of September 2025. Therefore, applications submitted during the subsequent eight months were not included in the report.
The report analyzed data on citizens from 11 countries: Ecuador, Egypt, Haiti, Algeria, Uzbekistan, Cape Verde, Jordan, Iran, the Democratic Republic of the Congo, Ghana, and Senegal.
According to the results, the highest rejection rate was recorded in Senegal. Approximately 80 percent of citizens from that country were denied visas. The next positions were held by Ghana and the Democratic Republic of the Congo.
The analysis also noted that more than half of Uzbek fans were denied the opportunity to obtain a US visa.
For reference, the Uzbekistan national team will play its first match in the World Championship on June 18 against Colombia. The match will take place at the Azteca Stadium in Mexico City at 7:00 AM Tashkent time.
After that, the team led by Temur Kapadze will face Portugal on June 23 and the Democratic Republic of the Congo on June 27.