Shavkat Mirziyoyev Putinga Rossiya kuni munosabati bilan tabrik yo‘lladi
Prezident oʻz tabrigida erishilgan kelishuvlar ikki davlat oʻrtasidagi hamkorlikni yanada mustahkamlash va xalqlar farovonligiga xizmat qilishiga ishonch bildirgan.
'Shavkat Mirziyoyev Putinga Rossiya kuni munosabati bilan tabrik yo‘lladi'ning rasmi
O‘zbekiston Prezidenti Shavkat Mirziyoyev Rossiya Federatsiyasi Prezidenti Vladimir Putinni mamlakatning milliy bayrami — Rossiya kuni munosabati bilan samimiy tabrikladi.
Davlat rahbarining tabrik maktubida ushbu sana Rossiya xalqining boy ma’naviy merosi, milliy qadriyatlari hamda taraqqiyot va yuksalish sari intilishini o‘zida mujassam etishi ta’kidlangan.
Shuningdek, maktubda O‘zbekiston va Rossiya o‘rtasidagi ikki tomonlama munosabatlar izchil rivojlanib borayotgani, savdo-iqtisodiy, hududlararo va gumanitar sohalardagi hamkorlik yangi bosqichga ko‘tarilgani qayd etilgan. Xususan, yaqinda Sankt-Peterburg shahrida bo‘lib o‘tgan oliy darajadagi muzokaralar mamlakatlar o‘rtasidagi an’anaviy do‘stlik va strategik sheriklik munosabatlarining mustahkamligini yana bir bor namoyon etgani bildirilgan.
Prezident o‘z tabrigida erishilgan kelishuvlar ikki davlat o‘rtasidagi do‘stona munosabatlar va o‘zaro manfaatli hamkorlikni yanada chuqurlashtirish, shuningdek, xalqlar farovonligi yo‘lida ko‘p qirrali sheriklik salohiyatini to‘liq ro‘yobga chiqarishga xizmat qilishiga ishonch bildirgan.
Ma’lumot o‘rnida, 1990 yil 12 iyun kuni RSFSR xalq deputatlari qurultoyi tomonidan "Rossiyaning davlat suvereniteti to‘g‘risidagi deklaratsiya" qabul qilingan. Mazkur sana mamlakat mustaqilligi va zamonaviy davlatchilik tarixida muhim bosqich sifatida e’tirof etiladi. Ilk bor 1992 yildan nishonlana boshlangan bayram dastlab "Davlat suvereniteti to‘g‘risidagi deklaratsiya qabul qilingan kun" deb atalgan bo‘lsa, 2002 yildan e’tiboran rasman "Rossiya kuni" nomi bilan nishonlanib kelinmoqda.

Shavkat Mirziyoyev congratulated Putin on the occasion of Russia Day.
In his congratulatory message, the President expressed confidence that the achieved agreements will further strengthen cooperation between the two countries and serve the well-being of the peoples.
Image of 'Shavkat Mirziyoyev congratulated Putin on the occasion of Russia Day.'
President of Uzbekistan Shavkat Mirziyoyev sincerely congratulated President of the Russian Federation Vladimir Putin on the national holiday of the country — Russia Day.
The head of state's congratulatory message noted that this date embodies the rich spiritual heritage, national values, and aspiration for development and progress of the Russian people.
The message also stated that bilateral relations between Uzbekistan and Russia are consistently developing, and cooperation in trade, economic, interregional, and humanitarian spheres has reached a new level. In particular, it was noted that the recent high-level negotiations held in St. Petersburg once again demonstrated the strength of the traditional friendship and strategic partnership between the countries.
In his congratulations, the President expressed confidence that the agreements reached will serve to further deepen friendly relations and mutually beneficial cooperation between the two states, as well as to fully realize the potential of multifaceted partnership for the well-being of the peoples.
For reference, on June 12, 1990, the Congress of People's Deputies of the RSFSR adopted the "Declaration on State Sovereignty of Russia." This date is recognized as an important milestone in the history of the country's independence and modern statehood. First celebrated in 1992, the holiday was initially called "Day of the Adoption of the Declaration on State Sovereignty," and since 2002 it has been officially celebrated under the name "Russia Day."