Toshkent va Samarqand viloyatlarida qariyb 6 kilogramm narkotik modda musodara qilindi.
Toshkent va Samarqand viloyatlarida o‘tkazilgan tezkor tadbirlar davomida yirik miqdordagi narkotik moddalar musodara qilindi. Bu haqda Davlat xavfsizlik xizmati ma’lum qildi.
Qayd etilishicha, Davlat xavfsizlik xizmati va Bojxona qo‘mitasi xodimlari hamkorligida Toshkent viloyatining Bekobod shahrida o‘tkazilgan tezkor tadbirda 1992 yilda tug‘ilgan shaxs qo‘lga olingan. U Jinoyat kodeksining 246-moddasi (kontrabanda) va 273-moddasida nazarda tutilgan jinoyatlarni sodir etganlikda gumon qilinib, 2025 yildan buyon qidiruvda bo‘lgan.
Tezkor tadbir doirasida uning ijaraga olgan xonadoni ko‘zdan kechirilganda, oshxonadagi muzlatgich ichida 151 gramm opiy, hojatxona shaxtasida esa 4 kilogramm 971 gramm gashish saqlanayotgani aniqlangan.
Dastlabki ma’lumotlarga ko‘ra, mazkur narkotik moddalar qo‘shni davlatdan kontrabanda yo‘li bilan olib kirilgan. Gumonlanuvchiga nisbatan qamoq ehtiyot chorasi qo‘llanilgan.
Shuningdek, Davlat xavfsizlik xizmatining Samarqand viloyati bo‘yicha boshqarmasi, Chegara qo‘shinlari hamda ichki ishlar organlari xodimlari hamkorligida Urgut tumanida o‘tkazilgan tezkor tadbirda 2003 yilda tug‘ilgan ikki nafar fuqaro qo‘lga olingan.
Ma’lum bo‘lishicha, ular shartli xaridorga 932 gramm gashish va 2,5 gramm opiy moddasini 10 ming AQSh dollariga sotayotgan vaqtda ashyoviy dalillar bilan ushlangan.
Hozirda mazkur holat yuzasidan jinoyat ishi qo‘zg‘atilgan. Gumonlanuvchilarga nisbatan qamoq ehtiyot chorasi qo‘llanilgan bo‘lib, tergov harakatlari davom etmoqda.

Nearly 6 kilograms of narcotic substances were confiscated in the Tashkent and Samarkand regions.
Image of 'Nearly 6 kilograms of narcotic substances were confiscated in the Tashkent and Samarkand regions.'
During operational measures conducted in Tashkent and Samarkand regions, large quantities of narcotic substances were confiscated. This was reported by the State Security Service.
It is noted that in a joint operational measure by employees of the State Security Service and the Customs Committee in the city of Bekabad, Tashkent region, a person born in 1992 was apprehended. He is suspected of committing crimes stipulated in Article 246 (smuggling) and Article 273 of the Criminal Code, and had been on the wanted list since 2025.
During a search of his rented apartment within the operational measure, 151 grams of opium were found in a refrigerator in the kitchen, and 4 kilograms 971 grams of hashish were found in the toilet shaft.
According to preliminary data, these narcotic substances were smuggled in from a neighboring country. A pre-trial detention measure has been applied to the suspect.
Furthermore, in a joint operational measure conducted by the Samarkand regional department of the State Security Service, Border Troops, and internal affairs officers in Urgut district, two citizens born in 2003 were apprehended.
It was reported that they were caught red-handed while selling 932 grams of hashish and 2.5 grams of opium to a conditional buyer for 10,000 US dollars.
A criminal case has been initiated regarding this incident. A pre-trial detention measure has been applied to the suspects, and investigative actions are ongoing.