Toshkent va Navoiyda pora olganlar qo‘lga tushdi
Hozirda barcha holatlar yuzasidan jinoyat ishlari qo‘zg‘atilgan bo‘lib, tergov harakatlari olib borilmoqda.
'Toshkent va Navoiyda pora olganlar qo‘lga tushdi'ning rasmi
Toshkent va Navoiy viloyatlarida pora olish bilan bog‘liq korrupsiyaviy jinoyatlar aniqlandi. Bu haqda Davlat xavfsizlik xizmati xabar berdi.
Ma’lum qilinishicha, Davlat xavfsizlik xizmatining Toshkent viloyati bo‘yicha boshqarmasi hamda Bosh prokuratura huzuridagi Iqtisodiy jinoyatlarga qarshi kurashish departamenti xodimlari hamkorligida o‘tkazilgan tezkor tadbirda O‘simliklar karantini va himoyasi agentligining Toshkent viloyatidagi tuman bo‘limlaridan biri inspektori fuqaroga davlat zahirasidagi 20 gektar yer maydonidan tabiiy chimni ko‘chirib olish huquqini beruvchi sertifikat hamda uni tashish uchun deklaratsiya rasmiylashtirib berish evaziga 2 200 AQSh dollari olgan vaqtida ashyoviy dalillar bilan ushlangan.
Tergovga qadar tekshiruv davomida mazkur mablag‘ning 200 dollarini inspektor o‘ziga olib qolgani, qolgan 2 ming dollar esa tuman bo‘limi boshlig‘iga berilishi kerakligi ma’lum bo‘lgan. Keyingi tezkor tadbirda tuman bo‘limi boshlig‘i ham 2 ming AQSh dollarini olgan vaqtida qo‘lga olingan.
Shuningdek, Davlat xavfsizlik xizmatining Navoiy viloyati bo‘yicha boshqarmasi, Iqtisodiy jinoyatlarga qarshi kurashish departamenti va ichki ishlar organlari hamkorligida o‘tkazilgan tadbirda “Navoiy suv ta’minoti” aksiyadorlik jamiyatining tuman bo‘limlaridan biri mashinisti mahalliy fuqaroni tanishlari orqali operator lavozimiga ishga joylashtirishni va’da qilib, 500 AQSh dollari olgan vaqtida ushlangan.
Tezkor tadbir davomida ushbu pulni olgan vaqtida mazkur korxonaning muqaddam sudlangan bosh muhandisi ham qo‘lga olingan. Shuningdek, ushbu noqonuniy harakatlarga tuman bo‘limi boshlig‘i ham aloqador ekani aniqlanib, holat protsessual tartibda rasmiylashtirilgan.

In Tashkent and Navoi, those who took bribes were caught.
Currently, criminal cases have been initiated regarding all situations, and investigative actions are being carried out.
Image of 'In Tashkent and Navoi, those who took bribes were caught.'
Corruption crimes related to bribery have been identified in the Tashkent and Navoi regions. This was reported by the State Security Service.
According to the information, during an operational event conducted jointly by the Tashkent Regional Directorate of the State Security Service and the Department for Combating Economic Crimes under the General Prosecutor's Office, an inspector from one of the district branches of the Agency for Plant Quarantine and Protection in the Tashkent region was caught red-handed while receiving $2,200 US dollars in exchange for issuing a certificate granting a citizen the right to extract natural turf from a 20-hectare area of state reserve land and a declaration for its transportation.
During the pre-investigation check, it was found that the inspector had kept $200 of this amount for himself, while the remaining $2,000 was intended for the head of the district branch. In a subsequent operational event, the head of the district branch was also apprehended while receiving the $2,000 US dollars.
Furthermore, during an event conducted jointly by the Navoi Regional Directorate of the State Security Service, the Department for Combating Economic Crimes, and internal affairs bodies, a machinist from one of the district branches of the joint-stock company "Navoi Suv Ta'minoti" was caught while receiving $500 US dollars from a local citizen, promising to arrange employment for him as an operator through his acquaintances.
During the operational event, the chief engineer of this enterprise, who had a previous criminal record, was also apprehended while receiving this money. Additionally, the head of the district branch was found to be involved in these illegal actions, and the situation was documented in accordance with procedural law.