8 iyul kuni kechqurun eʼlon qilingan hisobotga muvofiq, soʻnggi bir sutka davomida 51 ta yangi kasallanish holati hamda 20 ta oʻlim qayd etilgan.
'Kongoda Ebola qurbonlari soni 600 nafardan oshdi'ning rasmi
Kongo Demokratik Respublikasida Ebola virusining tarqalishi kengaymoqda. Mamlakatning yangi hududida ham kasallikka gumon qilingan holatlar aniqlanib, virus qurbonlari soni 600 nafardan oshdi. Bu haqda mamlakat hukumati 8 iyul kuni kechqurun e'lon qilgan so'nggi epidemiologik hisobotda ma'lum qildi.
Hisobotga ko'ra, joriy yilning 15 may kuni rasman e'lon qilingan epidemiya shu kunga qadar mamlakatning sharqiy qismida joylashgan Ituri, Shimoliy Kivu va Janubiy Kivu provinsiyalarida 1 759 nafar kishida aniqlangan.
Biroq ushbu statistikaga mamlakatning yirik shaharlaridan biri hisoblangan Kisanganida qayd etilgan ikki gumonli holat hali kiritilmagan. Chunki ular bo'yicha olingan tahlil namunalari ayni paytda tasdiqlovchi laboratoriya tekshiruvlaridan o'tkazilmoqda.
Rasmiylarga ko'ra, mazkur ikki holatdan biri Ebolaning dastlabki o'chog'i bo'lgan Ituri provinsiyasidagi Niania tibbiy hududi bilan bog'liq. Ikkinchi holat esa Kisanganidan tashqari boshqa hududlar bilan epidemiologik bog'liqlikka ega emas.
Mahalliy hokimiyat Kisanganida virus tarqalishining oldini olish maqsadida kasal bilan muloqotda bo'lgan shaxslarni aniqlash, kuzatuv ishlarini kuchaytirish va sanitariya-epidemiologiya choralarini yanada qat'iylashtirgan.
8 iyul kuni kechqurun e'lon qilingan hisobotga muvofiq, so'nggi bir sutka davomida 51 ta yangi kasallanish holati hamda 20 ta o'lim qayd etilgan.
Jahon sog'liqni saqlash tashkiloti esa epidemiya hozircha barqarorlashmaganini bildirib, aholining faol ko'chib yurishi virusning yanada keng hududlarga tarqalish xavfini oshirayotganini ta'kidlagan.

In Congo, the number of Ebola victims has exceeded 600.
According to a report released on the evening of July 8, 51 new cases of illness and 20 deaths were recorded in the last 24 hours.
Image of 'In Congo, the number of Ebola victims has exceeded 600.'
The spread of the Ebola virus in the Democratic Republic of Congo is expanding. Suspected cases of the disease have also been identified in a new area of the country, and the number of virus victims has exceeded 600. This was reported in the latest epidemiological report released by the country's government on the evening of July 8.
According to the report, the epidemic, officially declared on May 15 of this year, has been detected in 1,759 people to date in the provinces of Ituri, North Kivu, and South Kivu, located in the eastern part of the country.
However, this statistics do not yet include two suspected cases recorded in Kisangani, one of the country's major cities, as the analysis samples taken for them are currently undergoing confirmatory laboratory tests.
According to officials, one of these two cases is linked to the Niania medical area in Ituri province, the initial epicenter of Ebola. The second case has no epidemiological link to areas outside Kisangani.
To prevent the spread of the virus in Kisangani, local authorities have intensified efforts to identify individuals who have been in contact with the sick, strengthened surveillance operations, and further tightened sanitary and epidemiological measures.
According to the report released on the evening of July 8, 51 new cases of infection and 20 deaths were recorded in the last 24 hours.
The World Health Organization stated that the epidemic has not yet stabilized, emphasizing that active population movement is increasing the risk of the virus spreading to even wider areas.