Toshkentda Afrikadan yuborilgan qariyb 1 kilogramm kokain ushlandi, Bo‘stonliqda esa 17,6 ming tup ko‘knori aniqlandi
Hozirda mazkur ish yuzasidan dastlabki tergov harakatlari olib borilmoqda.
'Toshkentda Afrikadan yuborilgan qariyb 1 kilogramm kokain ushlandi, Bo‘stonliqda esa 17,6 ming tup ko‘knori aniqlandi'ning rasmi
O'zbekistonda o'tkazilayotgan "Xavfsiz va sog'lom yurt" keng qamrovli tezkor-profilaktik tadbirlari doirasida Davlat xavfsizlik xizmati, Bojxona qo'mitasi hamda Ichki ishlar organlari xodimlari tomonidan giyohvandlik vositalarining noqonuniy aylanmasiga qarshi bir qator tezkor tadbirlar amalga oshirildi. Bu haqda Davlat xavfsizlik xizmati xabar qildi.
Ma'lum qilinishicha, Syerra-Leone Respublikasidan yuborilgan kuryerlik jo'natmasini Toshkent shahrining Yakkasaroy tumanidagi xususiy kuryerlik xizmati orqali qabul qilib olgan paytda Yashnobod tumanida yashovchi, 1983 yilda tug'ilgan, muqaddam sudlangan shaxs ushlangan.
Tekshiruv davomida avtotransport ehtiyot qismlari ichiga yashirilgan 728 gramm kokain aniqlanib, belgilangan tartibda ashyoviy dalil sifatida rasmiylashtirib olingan.
Shuningdek, gumonlanuvchining yashash xonadoni ko'zdan kechirilganda, zip-paketlarga joylangan kukunsimon moddalar hamda tarkibida narkotik vositalar mavjud bo'lgan shirinliklar ham topilgan.
Mazkur holat yuzasidan ushbu shaxsga nisbatan Jinoyat kodeksining 246-moddasi ikkinchi qismi bilan jinoyat ishi qo'zg'atilgan. Ayni paytda tergov harakatlari davom etmoqda.
Bundan tashqari, Davlat xavfsizlik xizmati va Ichki ishlar organlari xodimlari hamkorligida Toshkent viloyatining Bo'stonliq tumanida o'tkazilgan tezkor tadbir davomida 1971 yilda tug'ilgan fuqaro taqiqlangan ko'knori o'simligini ekib, parvarishlab kelgani fosh etilgan.
G'ilavasoy qishlog'i hududidagi tog' yon bag'irlarida joylashgan yer maydoni tekshirilganda, jami 17 ming 600 tup ko'knori hamda 9 tup kannabis o'simligi mavjudligi aniqlangan.
Shuningdek, uning yashash manzilida quritilgan ko'knori boshoqlari va maydalangan holda saqlanayotgan ko'knori ham ashyoviy dalil sifatida olingan.
Mazkur holat bo'yicha gumonlanuvchiga nisbatan Jinoyat kodeksining 270-moddasi ikkinchi qismi "v" bandi hamda 25, 273-moddasi oltinchi qismi "a" bandi bilan jinoyat ishi qo'zg'atilgan. Hozirda mazkur ish yuzasidan dastlabki tergov harakatlari olib borilmoqda.

In Tashkent, nearly 1 kilogram of cocaine sent from Africa was seized, and in Bostanliq, 17,600 poppy plants were found
Currently, preliminary investigative actions are being carried out regarding this case.
Image of 'In Tashkent, nearly 1 kilogram of cocaine sent from Africa was seized, and in Bostanliq, 17,600 poppy plants were found'
As part of the comprehensive operational-preventive measures "Safe and Healthy Homeland" being carried out in Uzbekistan, a number of operational measures against the illegal circulation of narcotic drugs were implemented by employees of the State Security Service, the Customs Committee, and the Internal Affairs bodies. The State Security Service reported this.
According to reports, a person born in 1983, residing in the Yashnobod district, previously convicted, was detained while receiving a courier shipment sent from the Republic of Sierra Leone through a private courier service in the Yakkasaroy district of Tashkent city.
During the inspection, 728 grams of cocaine hidden inside auto parts were discovered and officially seized as material evidence in accordance with the established procedure.
Also, during a search of the suspect's residence, powdery substances placed in ziplock bags and sweets containing narcotic substances were found.
A criminal case has been initiated against this person under Part 2 of Article 246 of the Criminal Code regarding this incident. Investigative actions are currently ongoing.
Furthermore, during an operational measure conducted in the Bostanliq district of the Tashkent region in cooperation between the State Security Service and Internal Affairs bodies, a citizen born in 1971 was exposed for planting and cultivating the prohibited opium poppy plant.
When inspecting a land plot located on the mountain slopes in the territory of Gilavaso village, a total of 17,600 opium poppy plants and 9 cannabis plants were found.
Also, dried opium poppy heads and crushed opium poppy stored at his residence were seized as material evidence.
A criminal case has been initiated against the suspect under Article 270, Part 2, paragraph "v" and Articles 25, 273, Part 6, paragraph "a" of the Criminal Code. Preliminary investigative actions are currently being carried out on this case.