Qashqadaryoda tayinlanganiga 2 oy ham bo‘lmagan maktab direktori 500 dollar pora olib, 5 yilga qamaldi
Direktor pulni olganidan so‘ng talabani kuzatib chiqish vaqtida o‘zini departament xodimi deb tanishtirgan shaxs vaziyatga aniqlik kiritish uchun xizmat xonasiga qaytishni so‘ragan.
'Qashqadaryoda tayinlanganiga 2 oy ham bo‘lmagan maktab direktori 500 dollar pora olib, 5 yilga qamaldi'ning rasmi
Qashqadaryo viloyati Mirishkor tumanida maktab direktori vazifasini bajaruvchi lavozimiga tayinlanganiga 2 oy ham bo'lmagan shaxs ishga kiritmoqchi bo'lgan talabadan 500 dollar pora talab qilgan. Sud unga 5 yil ozodlikdan mahrum qilish jazosini tayinladi.
Sud hujjatlariga ko'ra, 62 yoshli F.G. 2026 yil 26 fevral kuni Mirishkor tumanidagi umumiy o'rta ta'lim maktablaridan biriga direktor vazifasini bajaruvchi etib tayinlangan. Unga maktab xodimlarini ishga qabul qilish va ular bilan tuzilgan mehnat shartnomalarini bekor qilish vakolati berilgan.
2026 yil 22 aprel kuni Qarshi davlat universitetining fizika yo'nalishida tahsil olayotgan 4-bosqich talabasi A.X. o'qishni tamomlash arafasida ish izlab, bir nechta maktabga murojaat qilgan. U murojaat qilgan ta'lim muassasalarida bo'sh ish o'rni yo'qligi aytilganidan so'ng F.G. rahbarlik qilayotgan maktabga borgan.
Talabaning ko'rsatuviga ko'ra, direktor unga fizika fani o'qituvchisi sifatida ishga olishi mumkinligini aytgan va buning evaziga 500 dollar so'ragan. A.X. bunday mablag'i yo'qligini aytganida esa F.G. "Qizim, qara, ko'ngildan chiqarib beraver, men ishingni aniq hal qilib beraman", deya va'da qilgan.
Shundan so'ng talaba direktor bilan bo'lgan suhbatni telefoniga yozib olgan va holat yuzasidan huquqni muhofaza qiluvchi organlarga murojaat qilgan.
Oradan bir kun o'tib, A.X. direktorning shartlariga roziligini bildirgan va ishga qabul qilish haqida ariza yozgan. Shunda F.G. kelishilgan pulni olib kelgan-kelmaganini so'ragan. Talaba dollar topa olmaganini, biroq 6 million so'm olib kelganini aytgan.
Direktor pulni olganidan so'ng talabani kuzatib chiqish vaqtida o'zini departament xodimi deb tanishtirgan shaxs vaziyatga aniqlik kiritish uchun xizmat xonasiga qaytishni so'ragan. Dastlab bunga rozi bo'lgan F.G. keyinchalik xodimni chalg'itib, maktabning asosiy eshigi tomon qochgan.
U qo'lidagi pullarni bedazor orasiga tashlab, maktab devoridan oshib qochishga uringan. Biroq taxminan 200 metr yugurganidan so'ng qoqilib yiqilgan va tezkor tadbir ishtirokchilari tomonidan ushlangan.
Jinoyat ishlari bo'yicha Mirishkor tumani sudi hukmi bilan F.G. Jinoyat kodeksining 210-moddasi 2-qismi "v" bandida nazarda tutilgan jinoyatni sodir etganlikda aybdor deb topilgan.
Unga 5 yil muddatga ozodlikdan mahrum qilish jazosi tayinlangan. Shuningdek, u 2 yil davomida davlat ishtirokidagi korxona, tashkilot va muassasalarda mansabdorlik lavozimlarida ishlash huquqidan mahrum qilingan.
Avvalroq Surxondaryoda o'rinbosaridan 2 million so'm pora olgan maktab direktori 4 yilga qamalgani xabar qilingan edi.

In Kashkadarya, a school director who had been appointed for less than 2 months was sentenced to 5 years in prison for taking a $500 bribe.
After the director took the money, while escorting the student out, the person who introduced himself as a department employee asked to return to the office to clarify the situation.
Image of 'In Kashkadarya, a school director who had been appointed for less than 2 months was sentenced to 5 years in prison for taking a $500 bribe.'
In the Mirishkor district of Kashkadarya region, a person who had been appointed as acting school director less than 2 months ago demanded a $500 bribe from a student he intended to hire. The court sentenced him to 5 years of imprisonment.
According to court documents, 62-year-old F.G. was appointed as acting director of one of the general secondary schools in Mirishkor district on February 26, 2026. He was authorized to hire school staff and terminate their employment contracts.
On April 22, 2026, A.Kh., a 4th-year student studying physics at Karshi State University, was on the verge of graduation and looking for a job, applying to several schools. After being told that there were no vacancies at the educational institutions he had applied to, he went to the school headed by F.G.
According to the student's testimony, the director told him that he could hire him as a physics teacher and demanded $500 in return. When A.Kh. said he did not have such funds, F.G. promised, "My dear, look, do me a favor, and I will definitely sort out your job."
After that, the student recorded the conversation with the director on his phone and reported the situation to law enforcement agencies.
A day later, A.Kh. indicated his agreement to the director's conditions and wrote an application for employment. Then F.G. asked whether he had brought the agreed-upon money. The student said he could not find dollars but had brought 6 million soums.
After the director took the money, as he was seeing the student out, a person who introduced himself as a department employee asked them to return to the office to clarify the situation. F.G. initially agreed but then misled the employee and ran toward the main entrance of the school.
He threw the money in his hand into a clover patch and tried to escape by climbing over the school wall. However, after running about 200 meters, he stumbled and fell, and was caught by the participants of the operative action.
By the verdict of the Mirishkor District Criminal Court, F.G. was found guilty of committing the crime provided for in Article 210, Part 2, paragraph "c" of the Criminal Code.
He was sentenced to 5 years of imprisonment. He was also deprived of the right to hold official positions in state-owned enterprises, organizations, and institutions for a period of 2 years.
Earlier, it was reported that a school director in Surkhandarya, who received a bribe of 2 million soums from his deputy, was imprisoned for 4 years.