Saida Mirziyoyeva ushbu voqeani O‘zbekistonning boy me’moriy merosini asrab-avaylash, uni xalqaro miqyosda targ‘ib qilish va kelajak avlodlarga yetkazish yo‘lidagi muhim qadam deb baholadi.
'YUNESKO Toshkent modernizm me’morchiligini Umumjahon merosi sifatida e’tirof etdi'ning rasmi
Janubiy Koreyaning Pusan shahrida o‘tkazilgan YuNESKO Umumjahon merosi qo‘mitasining 48-sessiyasida Toshkent modernizm me’morchiligi obyektlari tashkilotning Umumjahon merosi ro‘yxatiga rasman kiritildi.
Prezident administratsiyasi rahbari Saida Mirziyoyevaning ma’lum qilishicha, bu so‘nggi 25 yil ichida O‘zbekiston tomonidan taqdim etilgan milliy nominatsiyaning ilk bor YuNESKOning mazkur nufuzli ro‘yxatidan o‘rin olishidir.
Uning ta’kidlashicha, mazkur qaror nafaqat alohida me’moriy obyektlar, balki 1966 yilgi zilziladan keyin Toshkentning qayta barpo etilishi bilan bog‘liq butun bir tarixiy davrning xalqaro darajada e’tirof etilishi hisoblanadi.

Saida Mirziyoyeva assessed this event as an important step in preserving Uzbekistan's rich architectural heritage, promoting it internationally, and passing it on to future generations.
Image of 'UNESCO recognized Tashkent modernist architecture as a World Heritage.'
At the 48th session of the UNESCO World Heritage Committee held in Busan, South Korea, the modernist architecture objects of Tashkent were officially included in the organization's World Heritage list.
According to the head of the Presidential Administration, Saida Mirziyoyeva, this is the first time in the last 25 years that a national nomination submitted by Uzbekistan has been included in this prestigious UNESCO list.
She emphasized that this decision represents international recognition not only of individual architectural objects, but of an entire historical period associated with the reconstruction of Tashkent after the 1966 earthquake.
Saida Mirziyoyeva assessed this event as an important step in preserving Uzbekistan's rich architectural heritage, promoting it on the international stage, and passing it on to future generations.