Prezident Administratsiyasi to‘g‘risidagi konstitutsiyaviy qonun loyihasi birinchi o‘qishda qabul qilindi.
Deputatlar mazkur konstitutsiyaviy qonun loyihasini birinchi o‘qishda ma’qulladi.
'Prezident Administratsiyasi to‘g‘risidagi konstitutsiyaviy qonun loyihasi birinchi o‘qishda qabul qilindi.'ning rasmi
Oliy Majlis Qonunchilik palatasi deputatlari bugun, 4 avgust kuni “Oʻzbekiston Respublikasi Prezidenti Administratsiyasi toʻgʻrisida”gi konstitutsiyaviy qonun loyihasini birinchi oʻqishda qabul qildi.
Qonun loyihasi bilan Prezident Administratsiyasining huquqiy maqomi, asosiy vazifalari, faoliyatini tashkil etish tartibi hamda vakolatlari belgilab qoʻyilmoqda.
Shuningdek, hujjatda Prezident Administratsiyasi mansabdor shaxslari, boshqaruv va xizmatchi xodimlari faoliyatining huquqiy kafolatlari nazarda tutilgan.
Loyihada Prezident Administratsiyasining davlat organlari va tashkilotlaridagi komplaens hamda korrupsiyaga qarshi ichki nazorat tuzilmalari bilan oʻzaro hamkorligiga oid normalar ham aks etgan.
Deputatlar mazkur konstitutsiyaviy qonun loyihasini birinchi oʻqishda maʼqulladi.
Mazkur qonun loyihasi joriy yilning 25 iyul kuni kuchga kirgan Konstitutsiyaga kiritilgan oʻzgartish va qoʻshimchalardan kelib chiqqan holda ishlab chiqilgan.
Eslatib oʻtamiz, 2023 yil 1 maydan Oʻzbekiston Respublikasi Konstitutsiyasining yangi tahriri kuchga kirgan edi. Joriy yilning 25 iyul kuni esa unga ilk bor oʻzgartish va qoʻshimchalar kiritildi.
Xususan, “Toshkent xalqaro moliya markazi toʻgʻrisida”gi Konstitutsiyaviy qonun bilan Konstitutsiyaning bir qator moddalariga oʻzgartish va qoʻshimchalar kiritildi. Ulardan biri Konstitutsiyaning 109-moddasiga taalluqli boʻlib, unga muvofiq, Oʻzbekiston Respublikasi Prezidenti oʻz vakolatlarini tashkiliy, huquqiy va tahliliy jihatdan taʼminlash maqsadida Prezident Administratsiyasini shakllantirishi hamda uning rahbarini tayinlashi belgilandi.
Shuningdek, Konstitutsiyada Prezident Administratsiyasining huquqiy maqomi, asosiy vazifalari, faoliyatini tashkil etish tartibi va vakolatlari alohida qonun bilan belgilanishi mustahkamlab qoʻyilgan.

The draft constitutional law on the Presidential Administration was adopted in the first reading.
Image of 'The draft constitutional law on the Presidential Administration was adopted in the first reading.'
Deputies of the Legislative Chamber of the Oliy Majlis today, on August 4, adopted in the first reading the draft constitutional law "On the Administration of the President of the Republic of Uzbekistan."
The draft law defines the legal status, main tasks, procedure for organizing activities, and powers of the Presidential Administration.
Also, the document provides legal guarantees for the activities of officials, managerial and service personnel of the Presidential Administration.
The draft also reflects norms on the interaction of the Presidential Administration with compliance and anti-corruption internal control structures in state bodies and organizations.
The deputies approved the draft constitutional law in the first reading.
This draft law was developed based on amendments and additions to the Constitution that entered into force on July 25 of this year.
Let us recall that on May 1, 2023, the new edition of the Constitution of the Republic of Uzbekistan entered into force. On July 25 of this year, amendments and additions were made to it for the first time.
In particular, the Constitutional Law "On the Tashkent International Financial Center" introduced amendments and additions to a number of articles of the Constitution. One of them relates to Article 109 of the Constitution, according to which the President of the Republic of Uzbekistan forms the Presidential Administration and appoints its head in order to provide organizational, legal and analytical support for his powers.
Also, the Constitution establishes that the legal status, main tasks, procedure for organizing activities and powers of the Presidential Administration are determined by a separate law.