Qarorga ko‘ra, Qurbon hayitini munosib nishonlash, mamlakatda tinchlik-osoyishtalik, do‘stlik va hamjihatlik muhitini yanada mustahkamlash maqsadida O‘zbekiston musulmonlari idorasining 2026 yilda muborak Qurbon hayitining birinchi kuni 27 may – chorshanba kuniga to‘g‘ri kelishi haqidagi axboroti ma’lumot uchun qabul qilinib, mamlakatda 27 may Qurbon hayiti bayrami sifatida keng nishonlanadi.
Quyidagilar ma’lumot uchun qabul qilinadi:
Mehnat kodeksining 208-moddasiga muvofiq, Qurbon hayitning birinchi kuni ishlanmaydigan bayram kuni sifatida belgilangan. O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining 2025 yil 24 dekabrdagi “2026 yilda rasmiy sanalarni nishonlash davrida qo‘shimcha ishlanmaydigan kunlarni belgilash va dam olish kunlarini ko‘chirish to‘g‘risida”gi PF–257-son Farmoni bilan quyidagilar qo‘shimcha dam olish kuni sifatida belgilandi:
- ish haftasining turidan qat’i nazar barcha xodimlar uchun 2026 yilning 28 may – payshanba, 29 may – juma kunlari;
- olti kunlik ish haftasida ishlaydigan xodimlar uchun 30 may – shanba kuni.
Qoraqalpog‘iston Respublikasi Vazirlar Kengashi, viloyatlar va Toshkent shahar hokimliklari Din ishlari bo‘yicha qo‘mita, O‘zbekiston mahallalari uyushmasi, Ijtimoiy himoya milliy agentligi va boshqa hamkor tashkilotlar bilan birgalikda hududlarda Qurbon hayitini xalqning milliy an’ana va urf-odatlariga uyg‘un holda, ko‘tarinki kayfiyatda o‘tkazish bo‘yicha tegishli chora-tadbirlarni amalga oshiradi.
Turizm qo‘mitasi Transport vazirligi bilan birgalikda yurtdoshlarimiz uchun Qurbon hayiti kunlarida mo‘tabar ziyoratgohlar va tarixiy qadamjolarga ziyoratlarni tashkil etish maqsadida qulay sharoit va imkoniyatlar yaratadi.
O‘zbekiston Milliy teleradiokompaniyasi, O‘zbekiston Milliy axborot agentligi va boshqa ommaviy axborot vositalariga Qurbon hayitini nishonlash bilan bog‘liq tadbirlarni keng yoritish tavsiya etiladi.
Mazkur qarorning ijrosini nazorat qilish O‘zbekiston Respublikasi Bosh vaziri Abdulla Aripov va O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining maslahatchisi Sardor Umurzoqov zimmasiga yuklanadi.

It has become known when Kurban Hayit will be officially celebrated.
According to the decision, in order to properly celebrate Eid al-Adha, further strengthen the atmosphere of peace, tranquility, friendship and solidarity in the country, the information of the Board of Muslims of Uzbekistan that the first day of the blessed Eid al-Adha in 2026 falls on Wednesday, May 27, was taken into account, and May 27 will be widely celebrated as the holiday of Eid al-Adha in the country.
The following are taken into account:
According to Article 208 of the Labor Code, the first day of Eid al-Adha is established as a non-working holiday. By Decree No. PF-257 of the President of the Republic of Uzbekistan dated December 24, 2025 "On establishing additional non-working days and transferring rest days during the celebration of official dates in 2026", the following were established as additional rest days:
• for all employees, regardless of the type of work week, May 28, 2026 – Thursday, May 29 – Friday;
• for employees working on a six-day work week, May 30 – Saturday.
The Council of Ministers of the Republic of Karakalpakstan, regional and Tashkent city khokimiyats, together with the Committee on Religious Affairs, the Uzbekistan Neighborhood Association, the National Social Protection Agency and other partner organizations will implement appropriate measures to hold Eid al-Adha in the regions in harmony with the national traditions and customs of the people, in a festive spirit.
The Tourism Committee, together with the Ministry of Transport, will create favorable conditions and opportunities for our compatriots to organize visits to sacred pilgrimage sites and historical landmarks during the days of Eid al-Adha.
The National Television and Radio Company of Uzbekistan, the National News Agency of Uzbekistan and other mass media are recommended to widely cover the events related to the celebration of Eid al-Adha.
Control over the implementation of this decision is entrusted to the Prime Minister of the Republic of Uzbekistan Abdulla Aripov and the Advisor to the President of the Republic of Uzbekistan Sardor Umurzakov.