“Илгари тинимсиз "текшир-текширлар" сабаб 60 фоиз янги тадбиркор фаолияти бир йилдаёқ тўхтаб қоларди” — Шавкат Мирзиёев
Хусусий секторда 5 млн сўмдан кўп ойлик оладиганлар сони 1 млн нафардан ошди.
'“Илгари тинимсиз "текшир-текширлар" сабаб 60 фоиз янги тадбиркор фаолияти бир йилдаёқ тўхтаб қоларди” — Шавкат Мирзиёев'ning rasmi
Президентдан бошлаб Бош вазир, Бош вазир ўринбосарлари, вазирлар, ҳокимлар, Савдо-саноат палатаси, Бизнес омбудсман – барча-барча раҳбарлар йил бўйи тадбиркор билан доимий мулоқотда бўлди. Бу ҳақда Президент матбуот хизмати хабар берди.
Тадбиркорлар кўтарган 700 дан ортиқ масала, ташаббус ва янги лойиҳалар қўллаб-қувватланди, 8 триллион сўм қўшимча маблағ ажратилди. Саноат, қишлоқ хўжалиги, хизматлар ривожи, тадбиркорлик инфратузилмаси учун яна 18 триллион сўм йўналтирилди.
Энг муҳими – маҳалладаги микролойиҳадан тортиб, мегалойиҳагача қўллаб-қувватлаш бўйича янги тизим йўлга қўйилди.
Илгари кредит, бозор топиш, инфратузилма билан боғлиқ муаммолар, тинимсиз “текшир-текширлар” сабабли 60 фоиз янги тадбиркорлар фаолияти биринчи йилнинг ўзидаёқ тўхтаб қолар эди.
Ҳозир эса уч йилдан ортиқ ишлаётган корхоналар улуши 76 фоизни ташкил этиб, илк бор 300 мингтага етди. Яна 100 мингдан зиёд шундай якка тартибдаги тадбиркорлар бор.
Бу йилнинг ўзида тадбиркорларнинг товар айланмаси ўтган йилга нисбатан 25 фоизга кўпайиб, 986 триллион сўмга етди.
Йиллик айланмаси 10 миллиард сўмдан 100 миллиард сўмгача бўлган ўрта корхоналар 2 карра кўпайди.
Айланмаси 100 миллиард сўмдан ортиқ йирик корхоналар эса 2 минг 200 тадан ошди. Бу ҳам ўтган йилга нисбатан 2 баравар кўп бўлди.
Солиқ, банк, молия, бутун иқтисодиёт комплекси “маҳаллабай” ва “мижозбай” ишлашни бошлагани натижасида олдин зарар билан ишлаган 16 минг корхона ярим йилда 6,5 триллион сўм фойдага чиқди.
Бугунги кунда 100 тадан ортиқ ишчиси бор корхоналар 3 мингга яқинлашиб, улардаги иш ўрни бир йилда 440 мингга кўпайди.
Хусусий секторда 5 миллион сўмдан кўп маош оладиган ишчилар 1 миллиондан ошди. Шундан 370 минги 10 миллион сўмдан зиёд ойлик олади.
Булар тадбиркорларимиз “сояда” ишлашдан кўра қонуний фаолият, соғлом рақобатни манфаатли деб билаётганидан далолат.
Тадбиркорлик рейтингида “А” ва “Б” – яхши тоифага кирувчи корхоналар 91 мингга кўпайди, яна 170 минг корхона “Д” – энг ёмон тоифадан чиқарилди. Бунинг ҳисобига солиқ текширувлари ўтган йилга нисбатан 2 карра, жумладан, камерал текширувлар 3 карра қисқарди.
Шу даврда йирик солиқ тўловчилар тушумлари 10 фоизга, вилоят даражасидаги корхоналарда 25 фоизга, туман тадбиркорлари тўлаётган солиқлар 40 фоизга ўсди.
Президентимиз таъкидлаганидек, “текширса – қўрқади, қўрқса – солиқ тўлайди”, деган қараш билан иш юрмаслигини ҳамма, айниқса солиқчилар тушуниб етди.
Содда қилиб айтганда, мансабдорлар тадбиркор билан мулоқот қилишга ўргатилиб, бизнес муҳитини яхшилаш бўйича туб бурилиш ясалди.
Олти ойда тўғридан-тўғри хорижий инвестиция ҳажми ўтган йилга нисбатан 2 карра ўсиб, 14 миллиард долларга етди.

Starting with the President, the Prime Minister, Deputy Prime Ministers, ministers, governors, Chamber of Commerce and Industry, Business Ombudsman – all leaders have been in constant dialogue with entrepreneurs throughout the year. This was reported by the President's press service .
More than 700 issues, initiatives, and new projects raised by entrepreneurs were supported, and an additional 8 trillion soms were allocated. 18 trillion soms were directed towards the development of industry, agriculture, services, and the entrepreneurial infrastructure.
The most important thing – a new system was implemented to support projects ranging from micro-projects in neighborhoods to mega-projects.
Previously, due to constant "checks and balances", problems with obtaining credit, finding markets, infrastructure issues, 60% of new entrepreneurs would cease operations within the first year.
Now, however, enterprises operating for more than three years account for 76% of the total, reaching 300,000 for the first time. There are also more than 100,000 such individual entrepreneurs.
This year alone, entrepreneurs' turnover increased by 25% compared to last year, reaching 986 trillion soms .
The count of medium-sized businesses with annual turnovers from 10 billion to 100 billion soms has doubled.
Large enterprises with turnovers exceeding 100 billion soms have risen to over 2,200. This is also double the amount compared to last year.
As a result of the tax, bank, finance, and the entire economy complex starting to work on a "neighborhood-based" and "customer-based" approach, 16,000 companies that were previously operating at a loss turned a profit of 6.5 trillion soms in half a year.
Today, companies with more than 100 employees are nearing 3,000, with job opportunities increasing by 440,000 in a year.
Workers in the private sector earning more than 5 million soms have exceeded 1 million. Of these, 370,000 earn more than 10 million soms a month.
This indicates that our entrepreneurs find legal activities and healthy competition more beneficial than operating in the "shadows".
In the entrepreneurship rating, companies falling into the “A” and “B” – good categories increased by 91,000, while another 170,000 companies were removed from the “D” – worst category. As a result, tax inspections decreased by half compared to last year, including chamber inspections which decreased by three times.
During this period, revenues from major taxpayers increased by 10%, revenues from regional enterprises increased by 25%, and taxes paid by district entrepreneurs increased by 40%.
As our President emphasized, the belief that "if you inspect – they fear, if they fear – they pay taxes" does not guide our work anymore, especially tax officials have come to understand this.
In short, officials were trained to communicate with entrepreneurs, leading to a fundamental shift in improving the business environment.
In six months, the volume of direct foreign investment doubled compared to last year, reaching 14 billion dollars.