“Марказий Осиё + Япония” мулоқоти саммити доирасида Ўзбекистон Республикаси Президенти Шавкат Мирзиёев кўп томонлама бизнес форумида иштирок этди.
Тадбирда Япония Бош вазири Санае Такаичи, Қозоғистон Республикаси Президенти Қасим-Жомарт Тоқаев, Қирғиз Республикаси Президенти Садир Жапаров, Тожикистон Республикаси Президенти Эмомали Раҳмон ва Туркманистон Президенти Сердар Бердимуҳамедов ҳам қатнашдилар.
Марказий Осиё ва Япония ўртасидаги савдо-иқтисодий ҳамкорликни ривожлантириш, минтақага Япония инвестициялари ва илғор технологияларини жалб қилиш, саноат кооперациясини кенгайтириш, ишбилармон доиралар ўртасидаги тўғридан-тўғри алоқаларни мустаҳкамлашнинг долзарб масалалари кўриб чиқилди.
Қўшма иқтисодий лойиҳалар тақдимот қилинди. “Сумитомо”, “Чубу Элеcтриc Поwер”, “Шикоку Элеcтриc Поwер” компаниялари томонидан ЖБИC ва НЕХИ кўмагида Ўзбекистонда иккита қуёш электр стансиясини қуриш, “Тоёта Сушо” иштирокида АТ инфратузилмасини модернизация қилиш, “Сожитз” компанияси томонидан кўп тармоқли тиббиёт марказини ташкил этиш, шунингдек, “ЖОГМЕC” иштирокида янги ўта муҳим минерал конларини ўзлаштириш каби Ўзбекистон – Япония инвестиция ташаббуслари шулар жумласидан.

Mirziyoyev participated in the business forum of the "Central Asia + Japan" dialogue.
“Central Asia + Japan” dialogue summit saw the participation of the President of the Republic of Uzbekistan Shavkat Mirziyoyev in a multilateral business forum here.
The event was also attended by Japanese Prime Minister Sanae Takaichi, President of the Republic of Kazakhstan Kassym-Jomart Tokayev, President of the Kyrgyz Republic Sadyr Japarov, President of the Republic of Tajikistan Emomali Rahmon, and President of Turkmenistan Serdar Berdimuhamedov.
Urgent issues of developing trade and economic cooperation between Central Asia and Japan, attracting Japanese investments and advanced technologies to the region, expanding industrial cooperation, and strengthening direct ties between business circles were considered.
Joint economic projects were presented. These include Uzbekistan-Japan investment initiatives such as the construction of two solar power plants in Uzbekistan with the assistance of JBIC and NEXI by the companies "Sumitomo", "Chubu Electric Power", "Shikoku Electric Power"; the modernization of AT infrastructure with the participation of "Toyota Tsusho"; the establishment of a multidisciplinary medical center by the "Sojitz" company; as well as the development of new critical mineral deposits with the participation of "JOGMEC".