Байден афв этиш бўйича рекордга қўйди
Байден 1500 нафар шахсни афв қилишини эълон қилди. Бу ҳолат Америка президенти томонидан бир кунда берилган энг кўп афв этишлар сифатида тарихга кирди, дея ёзмоқда "zamon.uz".
Афв этилганларнинг кўпчилиги коронавирус пандемияси даврида уй қамоғига жойлаштирилган, шунингдек, улардан 39 киши зўравонликка алоқадор бўлмаган жиноятлар, жумладан, каннабис сақлаш учун қамоққа олинган.
Аввалроқ АҚШ президенти Жо Байден ўғли Ҳантерни афв этганди. Ҳантер Байденга 2023 йил декабрида айбловлар қўйилган. Прокурор Дэвид Вайс томонидан тайёрланган айблов хулосасига кўра, кичик Байден 2016 йилдан 2019 йилгача камида 1,4 миллион доллар солиқ тўламаган.

Image of 'Biden set a record for granting clemency'
Biden announces the pardon of 1,500 individuals. This act has been recorded in history as the highest number of pardons granted in a single day by an American president, according to "zamon.uz".
Most of those pardoned were placed under house arrest during the coronavirus pandemic, with 39 individuals specifically jailed for non-violent crimes, including possession of cannabis.
Previously, US President Joe Biden had pardoned his son Hunter. Charges were brought against Hunter Biden in December 2023. According to the indictment prepared by prosecutor David Weiss, the younger Biden had failed to pay at least $1.4 million in taxes from 2016 to 2019.
Image of 'As a result of Israel's strikes, eight people were killed in Beirut.'
World Today 12:38
As a result of Israel's strikes, eight people were killed in Beirut.
Image of 'The prison terms for the perpetrators of the Crocus terrorist attack have been announced.'