Олий Мажлис Қонунчилик палатаси мажлисида чиқиндиларни тўплаш ва олиб чиқиш хизматларини кўрсатиш соҳасида тўлов интизомини мустаҳкамга қаратилган қонун лойиҳаси биринчи ўқишда кўриб чиқилди. Бу ҳақда парламент матбуот хизмати хабар қилмоқда.
Қонун лойиҳаси билан айрим қонун ҳужжатларига чиқинди хизматлари учун ойлик тўловлардан қарздорлиги бўлган истеъмолчиларни қисқа хабар (СМС) орқали хабардор қилиб бориш, қарздорлик вужудга келганлиги тўғрисида огоҳлантирилгандан кейин тўловлар амалга оширилмаган тақдирда истеъмолчилар чиқинди хизматлари бўйича қарздорликни бартараф этмаганига қадар уларнинг электр энергияси учун тўловларини қабул қилишни вақтинчалик чеклашга қаратилган ҳуқуқий нормалар белгиланишини назарда тутувчи ўзгартириш ва қўшимчалар киритиш таклиф этилмоқда.
Мажлисда депутатлар қонун лойиҳасини истеъмолчилар ҳуқуқларига риоя этиш кафолатларини тўла мустаҳкамлаган ҳолда иккинчи ўқишда тубдан қайта ишлаш шарти билан биринчи ўқишда қабул қилди.

In the session of the Legislative Chamber of the Oliy Majlis, a draft law aimed at strengthening payment discipline in the field of waste collection and disposal services was considered in the first reading. The parliament press service reports this.
The draft law proposes amendments and additions that provide for informing consumers, who have debts on monthly payments for waste services, through short message service (SMS), and after warning about the occurrence of debt, in case of non-payment, to temporarily restrict their electricity payments until they have settled their debt for waste services.
During the session, the deputies adopted the draft law in the first reading with the condition of thoroughly revising it for the second reading, in a manner that fully strengthens the guarantees of consumer rights.