COVID-19‘дан ҳам хавфли вирус тарқалмоқдами?
Ижтимоий тармоқларда метапневмовирус инфекцияси ва ушбу инфекциянинг COVID-19дан ҳам хавфли эканлиги юзасидан хабарлар тарқалмоқда.
Санэпидқўмита ушбу касаллик тўғрисида қуйидагиларни маълум қилди:
Метапневмовирус биринчи марта 2001 йилда аниқланган бўлиб, асосан ҳаво-томчи йўли билан, камдан-кам ҳолатларда эса ифлосланган юзалар билан алоқа қилиш орқали юқади.  Вирусни асосан куз-қиш мавсумида фаол айланиши кузатилади.
Метапневмовирус инфекцияси, одатда бурун оқиши, йўтал ва иситма каби белгилари билан ўткир респираторли инфекциялар шаклида намоён бўлади, баъзи ҳолларда бронхиолит ва пневмонияни келтириб чиқаради.
Метапневмовирус билан касалланган одамларнинг аксарияти асоратларсиз тузалиб кетади.
Ушбу вирус билан касалланиш ҳолатлари ҳар йили дунёнинг барча мамлакатларида қайд этилади.
Бутун дунёда бўлгани каби, қўшни Қозоғистон Республикаси Соғлиқни сақлаш вазирлиги матбуот хизмати тарқатган хабарда, айни пайтда ўткир респиратор вирусли инфекциялар ва грипп билан касалланишнинг мавсумий ўсиши кузатилаётгани, шу билан бирга метапневмовируснинг ҳам қайд этилгани эълон қилинган.
Айни вақтда республикамизда ҳам ўткир респиратор инфекцияларга чалиниш ҳолатларининг мавсумий кўтарилиши кузатилмоқда.
Ушбу респиратор инфекцияларнинг сўнги лаборатор таҳлиллари натижасига кўра: 36,9%да грипп вируси, 30,2%да риновирус, 28,6%да респиратор-синцитиал вирус, 1,2%да метапневмовирус ва 3,1%да бошқа вируслар аниқланган.
"Шу ўринда фуқароларимиз ушбу инфекцияларни юқтириб олмасликлари учун:
профилактика ва гигиена қоидаларига риоя қилиш;
одамлар гавжум жойларга, айниқса ёш болаларни олиб юришни чеклаш;
касаллик белгилари пайдо бўлган оила аъзоларини алоҳида сақлаб, шифокор кўрсатмасига асосан даволанишни тавсия қиламиз", - дейилади хабарда.

Image of 'Is a virus more dangerous than COVID-19 spreading?'
Reports are spreading on social networks about the metapneumovirus infection and that this infection is even more dangerous than COVID-19.
The Health and Epidemic Control Committee has announced the following about this disease:
Metapneumovirus was first identified in 2001 and is mainly transmitted through airborne droplets, and in rare cases, through contact with contaminated surfaces.  The virus is mainly active during the autumn-winter season.
Metapneumovirus infection usually manifests as acute respiratory infections with symptoms such as runny nose, coughing, and fever, and in some cases, can lead to bronchiolitis and pneumonia.
The majority of people infected with metapneumovirus recover without complications.
Cases of this virus are recorded every year in all countries of the world.
Just as around the world, the press service of the Ministry of Health of the neighboring Republic of Kazakhstan has announced that there is currently a seasonal increase in acute respiratory viral infections and influenza, along with the detection of metapneumovirus.
In our republic too, a seasonal rise in acute respiratory infection cases is being observed.
According to the latest laboratory analyses of these respiratory infections: the flu virus is found in 36.9% of cases, rhinovirus in 30.2%, respiratory syncytial virus in 28.6%, metapneumovirus in 1.2%, and other viruses in 3.1%.
"At this point, we advise our citizens to prevent contracting these infections by:
adhering to prevention and hygiene rules;
limiting visits to crowded places, especially with young children;
isolating family members who show symptoms of the illness, and to seek treatment based on medical advice," - it is stated in the report.