Шавкат Мирзиёев Александр Лукашенкони самимий қутлади
Давлатимиз раҳбари телефон орқали Лукашенкони Президент сайловидаги ишончли ғалабаси билан табриклади.
'Шавкат Мирзиёев Александр Лукашенкони самимий қутлади'ning rasmi
Ўзбекистон Республикаси Президенти Шавкат Мирзиёев 27 январь куни бўлиб ўтган телефон орқали мулоқотда Беларусь Республикаси Президенти Александр Лукашенкони кеча бўлиб ўтган Президент сайловидаги ишончли ғалабаси билан самимий қутлади. Бу ҳақда Президент матбуот хизмати хабар берди.
Давлатимиз раҳбари сайловчиларнинг фаол иштироки ва овоз бериш натижалари Беларусь халқи амалдаги Президентга юксак ишонч билдираётгани, амалга оширилаётган сиёсат ва ижтимоий-иқтисодий ислоҳотларни кенг қўллаб-қувватлаётганини яна бир бор тасдиқлаганини алоҳида таъкидлади.
Суҳбат чоғида ўтган йил 7-9 февраль кунлари Беларусь Президенти Александр Лукашенконинг Ўзбекистонга ташрифи чоғида эришилган келишувларни амалга ошириш нуқтаи назаридан Ўзбекистон-Беларусь кўп қиррали шериклик муносабатларини янада ривожлантиришнинг долзарб масалалари кўриб чиқилди.
2024 йилда товар айирбошлаш ҳажми 700 миллион доллардан ошди. Иқтисодиётнинг турли тармоқларида саноат кооперацияси лойиҳаларини жадаллаштириш, яқин ишбилармонлик ва ҳудудлараро алоқаларни, фаол маданий-гуманитар алмашинувларни давом эттириш муҳимлиги таъкидланди.

The President of the Republic of Uzbekistan, Shavkat Mirziyoyev, during a phone conversation on January 27, sincerely congratulated the President of the Republic of Belarus, Alexander Lukashenko, on his convincing victory in the presidential election that took place yesterday. The President's press service reported this.
Our head of state highlighted that the active participation of voters and the results of the voting once again confirm that the Belarusian people have high trust in the current President, and widely support the implemented policies and socio-economic reforms.
During the conversation, the issues of further developing the multifaceted partnership relations between Uzbekistan and Belarus, from the perspective of implementing the agreements reached during the visit of the President of Belarus, Alexander Lukashenko, to Uzbekistan on February 7-9 of the last year, were discussed.
In 2024, the volume of trade turnover exceeded 700 million dollars. The importance of accelerating industrial cooperation projects in various sectors of the economy, continuing close business and interregional relations, and active cultural-humanitarian exchanges was emphasized.