Покистон ва Ҳиндистон ўт очишни тўхтатишга келишиб олди — Трамп
10 май куни АҚШ Президенти Дональд Трамп Ҳиндистон ва Покистон ўртасидаги кескинлик бўйича муҳим баёнот берди. Унинг айтишича, икки давлат АҚШ воситачилигида музокаралар ўтказган ва зудлик билан ўт очишни тўхтатишга келишган. Бу ҳақда Трамп ўзининг Truth Social тармоғида маълум қилди.
“АҚШ воситачилигида ўтказилган узоқ кечган музокаралардан сўнг Ҳиндистон ва Покистон тўлиқ ва дарҳол ўт очишни тўхтатишга рози бўлишганини мамнуният билан маълум қиламан. Бу икки мамлакатни ҳушёрлик ва донолик билан ҳаракат қилганлари учун табриклайман”, деб ёзди Трамп.
Маълумотни Покистон Ташқи ишлар вазири Муҳаммад Исъҳоқ тасдиқлаган. Бу баёнот икки ядровий давлат ўртасидаги хавфли эскалацияни юмшатиш йўлида муҳим қадам сифатида кўрилмоқда.

On May 10, US President Donald Trump made an important statement regarding the tension between India and Pakistan. According to him, the two countries have conducted negotiations with US mediation and have agreed to cease fire immediately. Trump announced this on his Truth Social network here.
“I am pleased to announce that after prolonged negotiations conducted with US mediation, India and Pakistan have fully and immediately agreed to stop firing. I congratulate both countries for acting with vigilance and wisdom,” Trump wrote.
This information was confirmed by Pakistan's Foreign Minister Muhammad Ishaq. This statement is seen as a crucial step towards defusing the dangerous escalation between the two nuclear-armed states.