Россия делегациясига Мединский бошчилик қилади.
Россия Президенти Владимир Путин, Украина бўйича тинчлик музокаралари учун Истанбулга бормаслигини тасдиқлади. Бу маълумот 14 май куни Кремлнинг расмий сайтида эълон қилинди, унда музокараларда Россия делегациясининг таркиби ҳақида сўз боради.
Россия Делегациясининг таркиби қандай?
Музокараларда Россия делегациясига Россия Президенти ёрдамчиси Владимир Мединский бошчилик қилади. Унга, шунингдек, Ташқи ишлар вазири Сергей Лавров ва Мудофаа вазири Андрей Белоусов киритилмаган. Уларнинг ўрнига, Кремл музокараларга Лавровнинг ўринбосари Михаил Галузин, Белоусовнинг ўринбосари Александр Фомин ва Россия Қуролли Кучлари Бош штаби Бош бошқармаси бошлиғи Игор Костюковни юборади.
Путиннинг Тинчлик музокаралари бўйича экспертлар рўйхати
Кремл, шунингдек, Путин томонидан тасдиқланган "Украина билан музокаралар олиб бориш учун экспертлар" рўйхатини ҳам эълон қилди. Рўйхатда Россия Қуролли Кучлари Бош штаби ахборот департаменти бошлиғининг биринчи ўринбосари Александр Зорин, Президентнинг Гуманитар соҳадаги давлат сиёсати бошқармаси бошлиғининг ўринбосари Елена Подобреевская, Россия Ташқи ишлар вазирлигининг МДҲ мамлакатлари иккинчи департаменти директори Алексей Полишчук ва бошқа мутахассислар бор.
Доналд Трамп ҳам Истанбулдаги музокараларга бормайди
АҚШ Президенти Доналд Трамп, шунингдек, Истанбулдаги музокараларга бормаслигини тасдиқлади. "Скй Неwс" телеканали ва "Реутерс" агентлигининг хабарларига кўра, Трамп маъмуриятидаги манбалар музокараларда АҚШнинг иштирок этмаслигини маълум қилди. Истанбулдаги музокараларда АҚШнинг иштирокчилари сифатида Давлат котиби Марко Рубио, Трампнинг махсус элчилари Стивен Уиткофф ва Кит Келлогг кутилмоқда.
Зеленскийнинг музокараларга таклифи
Украина Президенти Владимир Зеленский, Путин билан шахсан музокаралар ўтказиш учун уларни Истанбулга таклиф қилди. Зеленский, ўт очишни тўхтатиш бўйича қарорни фақат Путин қабул қилиши мумкинлигини таъкидлади.
Зеленский Истанбулга етиб бориши кутилмоқда
15 майга ўтар кечаси “Реутерс” агентлиги, исми ошкор этилмаган украиналик мулозимга таяниб, Владимир Зеленский Истанбулга сафар қилиши ҳақида маълумот берди.

Russian President Vladimir Putin has confirmed that he will not travel to Istanbul for peace talks on Ukraine. This information was published on May 14 on the Kremlin's official website, which mentions the composition of the Russian delegation during the negotiations.
What is the composition of the Russian delegation?
The Russian delegation will be headed by Vladimir Medinsky, Assistant to the President of Russia. Foreign Minister Sergey Lavrov and Defense Minister Andrey Belousov were also excluded. Instead, the Kremlin will send Lavrov's deputy, Mikhail Galuzin, Belousov's deputy, Alexander Fomin, and the head of the General Directorate of the General Staff of the Russian Armed Forces, Igor Kostyukov, to the negotiations.
Putin's List of Peace Negotiation Experts
The Kremlin also published a list of "experts for negotiations with Ukraine," approved by Putin. The list includes Alexander Zorin, First Deputy Head of the Information Department of the General Staff of the Russian Armed Forces, Elena Podobreyevskaya, Deputy Head of the Presidential Department of State Policy in the Humanitarian Sphere, Alexey Polishchuk, Director of the Second Department for CIS Countries of the Russian Ministry of Foreign Affairs, and other specialists.
Donald Trump will also not attend the negotiations in Istanbul
US President Donald Trump also confirmed that he would not attend the negotiations in Istanbul. According to Sky News and Reuters, sources in the Trump administration stated that the US would not participate in the negotiations. US Secretary of State Marco Rubio, Trump's special envoys Stephen Whitkoff, and Keith Kellogg are expected to participate in the Istanbul talks.
Zelenskyy's invitation to negotiations
Ukrainian President Volodymyr Zelenskyy invited them to Istanbul to hold personal talks with Putin. Zelenskyy emphasized that only Putin could make the decision to cease fire.
Zelenskyy is expected to arrive in Istanbul
On the night of May 15, Reuters, citing an unnamed Ukrainian official, reported that Volodymyr Zelenskyy will travel to Istanbul.