“Евровидение-2025” фестивали ғолиби Исроил ҳақидаги гаплари учун узр сўради
Австриялик қўшиқчи танловдан кейинги баёноти учун кечирим сўради, бироқ у Исроил ҳукуматини танқид қилишдан воз кечмаслигини билдирди.
'“Евровидение-2025” фестивали ғолиби Исроил ҳақидаги гаплари учун узр сўради'ning rasmi
ЖЖ (ҳақиқий исми — Ёханнес Пич) “Евровидение-2025”мусиқий танловининг ғолиби бўлди. “Евровидение”— ҳар йили Европа мамлакатлари иштирокида ўтказиладиган, дунёдаги энг йирик халқаро эстрада мусобақаларидан биридир. Унда ҳар бир мамлакат ўз вакилини юборади ва жонли эфир орқали ижро этилган қўшиқлар асосида ғолиб аниқланади.
ЖЖ танловдан кейин берган интервьюсида Исроилнинг Ғазо секторидаги ҳарбий амалиётлари боис уни 2026-йилги мусобақадан четлатиш кераклигини айтган эди.
Австрия давлат телеканали ОРФ бу фикрни ижодкорнинг “шахсий нуқтаи назари” сифатида баҳолади. ОРФ вакиллари “Евровидение” сиёсат ва санъатни аралаштирмаслик тамойилига амал қилишини таъкидлади.
Орадан кўп ўтмай, ЖЖ расмий узр сўради:
“Агар сўзларим нотўғри тушунилган бўлса, узр сўрайман. Мен Исроил ҳукуматини танқид қиламан, лекин ҳар қандай тинч аҳолига нисбатан зўравонликни — Исроилда бўлсин, Фаластинда бўлсин — қоралайман”, — дейди у.

The winner of the Eurovision-2025 festival apologized for his comments about Israel
Austrian singer J.J. apologized for his post-competition statement, but stated that he would not refuse to criticize the Israeli government.
Image of 'The winner of the Eurovision-2025 festival apologized for his comments about Israel'
JJ (real name - Johannes Pich) became the winner of the Eurovision Song Contest 2025. Eurovision is one of the largest international pop competitions in the world, held annually with the participation of European countries. In it, each country sends its representative, and the winner is determined based on the songs performed live.
In an interview after the competition, JJ stated that Israel should be excluded from the 2026 competition due to its military operations in the Gaza Strip.
The Austrian state television channel ORF assessed this idea as the creator's "personal point of view." ORF representatives emphasized that "Eurovision" adheres to the principle of not mixing politics and art.
Shortly after, JJ formally apologized:
"If my words were misunderstood, I apologize. "I criticize the Israeli government, but I condemn any violence against civilians - whether in Israel or in Palestine," he said.