Мадридда бўлиб ўтган Европа Иттифоқи ва Араб давлатлари ташқи ишлар вазирларининг учрашувида Испания ташқи ишлар вазири Хосе Мануэль Альбарес Исроилга қарши санкциялар жорий этиш таклифини илгари сурди. Бу таклиф Ғазодаги урушни тўхтатиш ва икки давлат ечимини амалга оширишга қаратилган.
Альбареснинг таклифига кўра, Исроилга қарши қуйидаги чоралар кўрилиши лозим:
- Европа Иттифоқи ва Исроил ўртасидаги Ассоциация келишувини тўхтатиш;
- Исроилга қурол-яроғ сотишни тақиқлаш;
- Тинчликка тўсиқ бўлаётган шахсларга, жумладан, Исроил бош вазири Биньямин Нетаньяхуга нисбатан шахсий санкциялар жорий этиш.
Альбарес таъкидлашича, бу чоралар Исроилга қарши эмас, балки тинчлик ва хавфсизликни таъминлашга қаратилган. Унинг сўзларига кўра, фаластинликлар ҳам тинчлик ва хавфсизлик ҳуқуқига эга.
Учрашувда 20 дан ортиқ давлатлар, жумладан, Германия, Франция, Италия, Бразилия ва бир қатор араб мамлакатлари иштирок этди. Испаниянинг таклифлари, жумладан, Исроилга қурол-яроғ эмбаргоси ва Ассоциация келишувини тўхтатиш, кенг қўллаб-қувватланди. Шунингдек, Фаластин давлатини расман тан олиш ва гуманитар ёрдамни чекловсиз етказиб бериш масалалари ҳам муҳокама қилинди.
Фаластин бош вазири Муҳаммад Мустафо Испаниянинг позициясини қўллаб-қувватлади ва халқаро ҳамжамиятни Исроилга босимни кучайтиришга чақирди. У Ғазо ва Ғарбий соҳилдаги инсонпарварлик вазиятининг ёмонлашувини ва уруш жиноятларини таъкидлади.
Испания бош вазири Педро Санчес ҳам Исроилнинг Ғазодаги ҳаракатларини "мутлақо ноқонуний" деб атади ва Европа Иттифоқини Исроил билан эркин савдо келишувини қайта кўриб чиқишга чақирди. Унинг сўзларига кўра, Фаластин давлатини тан олиш Европа учун геосиёсий манфаатга эга.
Испаниянинг бу ташаббуслари Европадаги бошқа давлатлар томонидан ҳам қўллаб-қувватланмоқда. Норвегия, Исландия ва Қатар Фаластин давлатини тан олишни қўллаб-қувватлади ва Исроилга қарши санкциялар жорий этишни таклиф қилди.
Бу чоралар халқаро ҳамжамиятнинг Ғазодаги инсонпарварлик инқирозини ҳал қилиш ва икки давлат ечимини амалга оширишга бўлган интилишини акс эттиради.

At the meeting of the Ministers of Foreign Affairs of the European Union and the Arab countries held in Madrid, Spanish Foreign Minister Jose Manuel Albares proposed imposing sanctions against Israel. This proposal is aimed at stopping the war in Gaza and achieving a two-state solution. according to this source.
According to Albares's proposal, the following measures should be considered against Israel:
- Suspending the Association Agreement between the European Union and Israel;
- Prohibiting the sale of weapons to Israel;
- Imposing personal sanctions against individuals obstructing peace, including Israeli Prime Minister Benjamin Netanyahu.
Albares emphasized that these measures are not against Israel, but aimed at ensuring peace and security. According to his words, Palestinians also have the right to peace and security.
More than 20 countries participated in the meeting, including Germany, France, Italy, Brazil, and a number of Arab countries. Spain's proposals, including an arms embargo on Israel and the suspension of the Association Agreement, were widely supported. The issues of officially recognizing the State of Palestine and delivering unrestricted humanitarian aid were also discussed.
Palestinian Prime Minister Muhammad Mustafa supported Spain's position and called on the international community to increase pressure on Israel. He highlighted the worsening humanitarian situation in Gaza and the West Bank and the war crimes committed.
Spanish Prime Minister Pedro Sanchez also described Israel's actions in Gaza as "absolutely illegal" and called on the European Union to reconsider the free trade agreement with Israel. According to his words, recognizing the State of Palestine is of geopolitical interest to Europe.
Spain's initiatives are also being supported by other European countries. Norway, Iceland, and Qatar supported the recognition of the State of Palestine and proposed imposing sanctions against Israel.
These measures reflect the international community's efforts to resolve the humanitarian crisis in Gaza and to achieve a two-state solution.