АҚШ Исроилдан Ғазо секторидаги ҳарбий ҳаракатларни кучайтиришни кечиктиришни сўрамоқда
Исроил делегацияси Қатардан қайтарилиб, музокаралар тўхтагани расман эълон қилинган бўлса-да, контактлар давом этмоқда.
'АҚШ Исроилдан Ғазо секторидаги ҳарбий ҳаракатларни кучайтиришни кечиктиришни сўрамоқда'ning rasmi
Исроил делегацияси Қатардан қайтарилиб, музокаралар тўхтагани расман эълон қилинган бўлса-да, контактлар давом этмоқда. Ynet нашри ёзишича, Исроил хавфсизлик хизматлари ҳарбий босим ҲАМОСга таъсир кўрсатаётганини, аммо бу ҳали етарли эмаслигини қайд этмоқда. Шунинг учун мақолада ҳарбий ҳаракатларнинг "кучайтирилиши кутилмоқда", деб ёзилади.
Хабарга кўра, Исроил бош вазири Бинямин Нетаняху АҚШ вакилларининг босими остида хавфсизлик соҳаси раҳбарлари билан фавқулодда учрашув ўтказган. Америка томони Исроилдан Ғазода ҳарбий ҳаракатларни кучайтиришни кечиктиришни сўраган — бу эса уларга асирлар алмашинуви бўйича музокаралар учун кўпроқ вақт беради. Вашингтон шундай йўл билан ҲАМАС билан тўғридан-тўғри алоқалар канали ҳали ҳам фаол эканини, дипломатик имкониятлар тўлиқ тугамаганини билдирмоқда.
Шу билан бирга, Al Mayadeen нашри хабарига кўра, АҚШ ва ҲАМАС ўртасида воситачи бўлган бизнесмен янги келишув таклифини тақдим этган. Таклиф ўт очишни 60 кунга тўхтатиш ва бу даврда 2 босқичда 5 нафар тирик ва 5 нафар ҳалок бўлган гаровдагиларни озод қилишдан иборат.
Таъкидлаш керак, таклифларга кўра, ўт очиш тўхтаган пайтда урушни тўхтатиш бўйича музокаралар ўтказилади.  Ҳар куни Ғазо секторига 1.000 та инсонпарварлик ёрдами юк машиналари киритилади.
Мазкур ташаббус Вашингтоннинг дипломатик каналлар орқали муаммони ҳал қилишга умиди ҳали сўнмаганини кўрсатмоқда.

Although the Israeli delegation has been returned from Qatar and it has been officially announced that negotiations have stopped, contacts continue. According to Ynet, Israeli security services note that military pressure is affecting Hamas, but this is not enough yet. Therefore, the article states that "intensification of military operations is expected."
According to the report, Israeli Prime Minister Benjamin Netanyahu held an emergency meeting with security officials under pressure from US representatives. The American side has asked Israel to postpone the intensification of military actions in Gaza - which will give them more time for negotiations on the exchange of prisoners. In this way, Washington indicates that the channel of direct communication with Hamas is still active, and diplomatic opportunities are not fully exhausted.
Meanwhile, according to Al Mayadeen, the businessman, who was an intermediary between the US and Hamas, presented a new deal proposal. The proposal is a ceasefire for 60 days and the release of 5 living and 5 dead hostages in 2 stages during this period.
It should be noted that, according to the proposals, negotiations on a ceasefire will be held at the time of the ceasefire. Every day, 1,000 humanitarian aid trucks are delivered to the Gaza Strip.
This initiative shows that Washington's hope for resolving the problem through diplomatic channels has not yet faded.