Ўзбекистон ва Озарбайжон ўртасида 10 дан ортиқ муҳим ҳужжат имзоланди
Шавкат Мирзиёев ва Илҳом Алиев учрашуви якунида иттифоқчилик, таълим, қишлоқ хўжалиги ва саноат каби соҳаларни қамраб олган қатор ҳужжатлар имзоланди. Товар айирбошлаш ҳажмини $1 миллиардга етказиш режалаштирилмоқда.
2 июль куни Шавкат Мирзиёев Озарбайжон президенти Илҳом Алиев билан “Загулба” қароргоҳида тор доирада учрашди. Давлат раҳбарлари Олий давлатлараро кенгашнинг иккинчи йиғилишини ҳам ўтказди.
Учрашувда стратегик шерикликни мустаҳкамлаш, инвестициялар ҳажмини ошириш, транспорт-логистика лойиҳаларини кенгайтириш каби муҳим масалалар муҳокама қилинди. Март ойидан бошлаб юк ташишларда электрон рухсатнома тизими жорий қилингани ҳам қайд этилди.
Музокаралар якунида икки давлат ўртасида қуйидаги ҳужжатлар имзоланди:
— Иттифоқчилик муносабатларини 2025–2029 йилларда амалга ошириш бўйича “йўл харитаси”;
— Атроф-муҳит, олий ва касб-ҳунар таълими, қишлоқ хўжалиги, ижтимоий ҳимоя соҳаларида ҳукуматлараро битимлар;
— 2025–2026 йилларга мўлжалланган саноат кооперацияси дастури;
— 2030 йилгача товар айирбошлашни $1 миллиардга етказиш дастури;
— Навоий–Габала, Тошкент вилояти–Сумгаит шаҳарлари ўртасида биродарлик алоқаларини ўрнатиш бўйича келишувлар.
Томонлар қўшма инвестиция компанияси фаолиятини кенгайтириш, бизнес форумлар ўтказиш ва “Ўрта йўлак”даги ҳамкорликни чуқурлаштиришга келишиб олди.

More than 10 important documents were signed between Uzbekistan and Azerbaijan.
At the conclusion of the meeting between Shavkat Mirziyoyev and Ilham Aliyev, a series of documents covering areas such as alliance, education, agriculture, and industry were signed. Plans are in place to reach a trade turnover of $1 billion.
On July 2nd, Shavkat Mirziyoyev met with the President of Azerbaijan, Ilham Aliyev, at the "Zagulba" residence in a small circle. The heads of state also held the second meeting of the Supreme Inter-State Council.
The meeting discussed important issues such as strengthening strategic partnership, increasing investment volume, and expanding transport-logistics projects. It was also noted that an electronic permit system for freight transportations has been introduced since March.
At the conclusion of the negotiations, the following documents were signed between the two countries:
— A "roadmap" for implementing alliance relations for 2025–2029;
— Intergovernmental agreements in the fields of environmental protection, higher and vocational education, agriculture, and social protection;
— An industrial cooperation program planned for the years 2025–2026;
— A program to increase trade turnover to $1 billion by 2030;
— Agreements to establish fraternal relations between Navoi–Gabala, and Tashkent region–Sumgait cities.
The parties agreed to expand the activities of the joint investment company, hold business forums, and deepen cooperation in the "Middle Corridor".