Республикада ҳарорат кечагидан сал салқинроқ бўлади
Унга кўра, Тошкент шаҳрида ҳаво бироз булутли бўлади, ёғингарчилик кутилмайди. Шамол шарқдан 5-10 м/с тезликда эсади. Ҳарорат кечаси 24-26 даража, кундузи 38-40 даража иссиқ бўлади.
Қорақалпоғистон Республикаси ва Хоразм вилоятида ҳаво бироз булутли бўлади, ёғингарчилик кутилмайди. Шамол шарқдан 7-12 м/с тезликда эсади, баъзи жойларда 13-18 м/с гача кучаяди, айрим жойларда чанг-тўзонлар билан кузатилади. Ҳарорат кечаси 22-27 даража, кундузи 37-42 даража иссиқ бўлади.
Бухоро ва Навоий вилоятида ҳаво бироз булутли бўлади, ёғингарчилик кутилмайди. Шамол шарқдан 7-12 м/с тезликда эсади, баъзи жойларда 13-18 м/с гача кучаяди, чанг-тўзонлар билан кузатилади. Ҳарорат кечаси 24-29 даража, кундузи 38-43 даража иссиқ бўлади.
Тошкент, Сирдарё, Жиззах ва Самарқанд вилоятида ҳаво бироз булутли бўлади, ёғингарчилик кутилмайди. Шамол шарқдан 7-12 м/с тезликда эсади, баъзи жойларда 13-18 м/с гача кучаяди, айрим жойларда чанг-тўзонлар билан кузатилади. Ҳарорат кечаси 23-28 даража, кундузи 35-40 даража иссиқ бўлади.
Қашқадарё ва Сурхондарё вилоятида ҳаво бироз булутли бўлади, ёғингарчилик кутилмайди. Шамол шарқдан 7-12 м/с тезликда эсади, баъзи жойларда 13-18 м/с гача кучаяди, айрим жойларда чанг-тўзонлар билан кузатилади. Ҳарорат кечаси 25-30 даража, кундузи 38-43 даража иссиқ бўлади.
Андижон, Наманган ва Фарғона вилоятида ҳаво бироз булутли, баъзи жойларда ўзгарувчан бўлади, ёғингарчилик кутилмайди. Шамол шарқдан 5-10 м/с тезликда эсади. Ҳарорат кечаси 23-28 даража, кундузи 35-40 даража иссиқ бўлади.
Республиканинг тоғли ҳудудларида ҳаво бироз булутли, баъзи жойларда ўзгарувчан бўлади, ёғингарчилик кутилмайди. Шамол шарқдан 7-12 м/с тезликда эсади, баъзи жойларда 13-18 м/с гача кучайиши мумкин. Ҳарорат кечаси 19-24 даража, кундузи 28-33 даража иссиқ бўлади.

"Uzhydromet" announced the weather forecast for tomorrow, July 23.
According to the forecast, the weather in Tashkent city will be partly cloudy, with no precipitation expected. The wind will blow from the east at 5-10 m/s. The nighttime temperature will be 24-26 degrees, while the daytime temperature will reach 38-40 degrees.
In the Republic of Karakalpakstan and the Khorezm region, the weather will be partly cloudy, with no precipitation expected. The wind will blow from the east at 7-12 m/s, increasing to 13-18 m/s in some areas, with dust storms possible in certain locations. The nighttime temperature will be 22-27 degrees, while the daytime temperature will reach 37-42 degrees.
In the Bukhara and Navoi regions, the weather will be partly cloudy, with no precipitation expected. The wind will blow from the east at 7-12 m/s, increasing to 13-18 m/s in some areas, with dust storms possible. The nighttime temperature will be 24-29 degrees, while the daytime temperature will reach 38-43 degrees.
In the Tashkent, Syrdarya, Jizzakh, and Samarkand regions, the weather will be partly cloudy, with no precipitation expected. The wind will blow from the east at 7-12 m/s, increasing to 13-18 m/s in some areas, with dust storms possible in certain locations. The nighttime temperature will be 23-28 degrees, while the daytime temperature will reach 35-40 degrees.
In the Kashkadarya and Surkhandarya regions, the weather will be partly cloudy, with no precipitation expected. The wind will blow from the east at 7-12 m/s, increasing to 13-18 m/s in some areas, with dust storms possible in certain locations. The nighttime temperature will be 25-30 degrees, while the daytime temperature will reach 38-43 degrees.
In the Andijan, Namangan, and Fergana regions, the weather will be partly cloudy, with variable conditions in some areas, and no precipitation expected. The wind will blow from the east at 5-10 m/s. The nighttime temperature will be 23-28 degrees, while the daytime temperature will reach 35-40 degrees.
In the mountainous areas of the republic, the weather will be partly cloudy, with variable conditions in some areas, and no precipitation expected. The wind will blow from the east at 7-12 m/s, possibly increasing to 13-18 m/s in some locations. The nighttime temperature will be 19-24 degrees, while the daytime temperature will reach 28-33 degrees.