Актёр Шерқўзи Ғозиев 75 ёшида вафот этди
Ўзбекистонлик моҳир актёр, режиссёр, ҳажвий қўшиқлар ва сўз устаси Шерқўзи Ғозиев 75 ёшида вафот этди. Бу ҳақда бугун, 26 сентябрь куни Маданият вазирлиги хабар берди.
Маълум қилинишича, Шерқўзи Ғозиев 1950 йилнинг 8 май куни Фарғона вилояти Бувайда тумани Чиркай қишлоғида таваллуд топган. Тошкент политехника институтининг қурилиш факультетини тамомлаган.
1971 йилда Йўлдош Охунбобоев номидаги Ёш томошабинлар театрига актёр сифатида ишга таклиф этилган. Шу йили Островский номли институтининг актёрлик бўлимига сиртдан ўқишга кириб, 1976 йили муваффақиятли тугатган. 1970 йилдан “Телеминиатюралар театри”да роллар ижро этишни бошлаган. Санъатга қизиқиш уни Ўзбек давлат филармониясига етаклаган ва 1978 йилдан филармонияда ишлай бошлаган.
1990 йилда Ўзбекистон ва Ҳиндистон ҳамкорлигида суратга олинган “Чангалзор қироли” фильмида зоотехник ролини ижро этган. Шундан сўнг, 1992 йилдан “Шерхан” студиясини очиб, ҳиндлар билан ҳамкорликда 2006 йилда “Шерхан тракторчи” кинокомедияси, 2008 йилда “Ёлғиз эмассан” мелодрама фильмларини тасвирга олган.

Sherqozi Ghaziyev, a skilled Uzbek actor, director, master of satirical songs and words, has passed away at the age of 75. The Ministry of Culture reported this today, September 26.
It is reported that Sherqozi Ghaziyev was born on May 8, 1950, in the village of Chirkay, Buvayda district, Fergana region. He graduated from the Faculty of Construction of the Tashkent Polytechnic Institute.
In 1971, he was invited to work as an actor at the Yuldosh Akhunbabayev Youth Spectators Theater. That same year, he entered the acting department of the Ostrovsky Institute as an external student and successfully graduated in 1976. He began performing roles at the "Teleminiatures Theater" in 1970. His interest in art led him to the Uzbek State Philharmonic, where he started working in 1978.
In 1990, he played the role of a zootechnician in the film "The King of the Jungle," a joint production of Uzbekistan and India. Subsequently, after opening the "Sherkhan" studio in 1992, he collaborated with Indians to produce the comedy film "Sherkhan the Tractor Driver" in 2006 and the melodrama "You Are Not Alone" in 2008.