Исмоил Жўрабеков 94 ёшида вафот этди
Мустақилликнинг илк йилларида қишлоқ ва сув хўжалиги соҳасида юқори лавозимларда фаолият юритган мутахассис 28 сентябрь куни оламдан ўтди.
'Исмоил Жўрабеков 94 ёшида вафот этди'ning rasmi
Ўзбекистонда хизмат кўрсатган ирригатор, аграр ва сув хўжалиги соҳасида кўп йиллик меҳнати билан танилган Исмоил Жўрабеков 94 ёшида вафот этди. У 1931 йил 12 сентябрда Самарқанд вилоятида туғилган.
Исмоил Жўрабеков 1990-йиллар ва 2000-йиллар бошида мамлакат аграр секторида етакчи лавозимларда ишлаган. Жумладан, у 1994–1998 йилларда бош вазир ўринбосари – қишлоқ ва сув хўжалиги вазири, 2000–2004 йилларда эса Президентнинг аграр масалалар бўйича давлат маслаҳатчиси сифатида фаолият юритган.
Узоқ йиллик танаффусдан сўнг 2021 йилда Сув хўжалиги вазири маслаҳатчиси сифатида давлат хизматига қайтганди.
Исмоил Жўрабеков фаолияти давомида бир қатор олий мукофот ва унвонлар билан тақдирланган, жумладан, “Меҳнат шуҳрати”, “Эл-юрт ҳурмати”, “Буюк хизматлари учун”, “Фидокорона хизматлари учун” каби орденлар соҳиби бўлган.

Ismail Jurabekov, an honored irrigator of Uzbekistan, known for his many years of work in the agrarian and water management sectors, has passed away at the age of 94. He was born on September 12, 1931, in the Samarkand region.
Ismail Jurabekov worked in leading positions in the country's agrarian sector in the 1990s and early 2000s. In particular, he served as Deputy Prime Minister and Minister of Agriculture and Water Resources from 1994 to 1998, and as the President's State Advisor on Agrarian Issues from 2000 to 2004.
After a long break, he returned to public service in 2021 as an advisor to the Minister of Water Resources.
During his career, Ismail Jurabekov was awarded a number of high awards and honors, including the orders "Mehnat Shukhrati," "El-Yurt Hurmati," "Buyuk Xizmatlari Uchun," and "Fidokorona Xizmatlari Uchun."