Наманганда эса наркотик ва контрабанда дори савдосига чек қўйилди
Давлат хавфсизлик хизмати ва ички ишлар органлари ҳамкорлигида Сирдарё ҳамда Наманган вилоятларида ўтказилган тезкор тадбирлар давомида гиёҳвандлик воситалари тайёрловчи ва сотувчи гуруҳлар фаолияти тўхтатилди.
ДХХ ва ИИВ ходимлари Сирдарё вилоятидаги тезкор тадбир вақтида Гулистон шаҳрида фаолият юритган нарколабораторияни аниқлади. У ерда 1995–1996 йилларда туғилган уч нафар фуқаро синтетик “Мефедрон” моддасини тайёрлаб, “закладка” орқали сотиб келгани маълум бўлди.
Тинтув вақтида 4 кг 373 грамм “Мефедрон”, электрон тарози, миксер, противогаз ва қадоқлаш воситалари ашёвий далил сифатида олинди. Тергов маълумотларига кўра, улар хориждан юборилган хом-ашёлардан фойдаланган. Ҳозирда мазкур шахсларга нисбатан Жиноят кодексининг 273-моддаси 5-қисми билан иш қўзғатилган.
Шунингдек, Наманган вилоятида ДХХ, ИИВ, Божхона ва Чегара қўшинлари ҳамкорлигидаги тадбирда Учқўрғон туманида яшовчи фуқаро 9 кг 702 грамм “гашиш” моддаси билан ушланди. У Қирғиз Республикасидан мамлакат ҳудудига қонунга хилоф равишда кириб келган пайтда тўхтатилган. Ҳозирда унга нисбатан Жиноят кодексининг 223 ва 246-моддалари бўйича иш қўзғатилган.
Бошқа ҳолатда, Наманган шаҳрида 1990 йилда туғилган фуқаро контрабанда йўли билан кириб келган, умумий қиймати 3,2 млрд сўмдан зиёд бўлган кучли таъсир қилувчи дори воситалари ва контрафакт маҳсулотларни қабул қилиб олган вақтда қўлга олинди.
Тезкор тадбир натижасида Наманган ва Косонсой туманларидаги яна беш нафар шахс аниқланди — улар кучли таъсир қилувчи дориларни Фарғона водийси ва Тошкентда сотиш билан шуғулланган. Барча ҳолатлар бўйича жиноят ишлари қўзғатилиб, тергов ҳаракатлари давом этмоқда.

A narcotics laboratory was exposed on the Syr Darya.
During rapid operations conducted in the Syrdarya and Namangan regions in cooperation with the State Security Service and internal affairs agencies, the activities of groups preparing and selling narcotic substances were halted.
During a rapid operation in Syrdarya region, employees of the SSS and the Ministry of Internal Affairs identified a drug laboratory operating in the city of Gulistan. It was found that three citizens born in 1995-1996 were preparing the synthetic substance "Mephedrone" and selling it via "dead drops".
During the investigation, 4 kg 373 grams of "Mephedrone", an electronic scale, a mixer, a gas mask, and packaging tools were seized as material evidence. According to investigation data, they used raw materials sent from abroad. A criminal case has now been initiated against these individuals under Part 5 of Article 273 of the Criminal Code.
Furthermore, during a joint operation of the SSS, the Ministry of Internal Affairs, the Customs Committee, and the Border Troops in Namangan region, a citizen living in Uchkorgon district was detained with 9 kg 702 grams of "hashish". He was stopped while illegally entering the country's territory from the Kyrgyz Republic. A criminal case has now been initiated against him under Articles 223 and 246 of the Criminal Code.
In another case, a citizen born in 1990 was apprehended in Namangan city while receiving potent medicines and counterfeit products that had entered via smuggling, with a total value exceeding 3.2 billion soums.
As a result of the rapid operation, five more individuals were identified in the Namangan and Kosonsoy districts — they were involved in selling potent medicines in the Fergana Valley and Tashkent. Criminal cases have been initiated for all instances, and investigative actions are ongoing.
Image of 'In Herat, women are banned from entering hospitals and institutions without a burqa.'
World Today 16:59
In Herat, women are banned from entering hospitals and institutions without a burqa.
New restrictions were imposed on women in Afghanistan's Herat province.
Image of 'Why is drinking water running out in the capital of Iran?'
World Today 14:56
Why is drinking water running out in the capital of Iran?
Due to the water crisis, 10 million residents may be evacuated.
World Today 14:24
Image of 'Turkey issued an order to arrest Israeli Prime Minister Benjamin Netanyahu.'
World Today 12:10
Turkey issued an order to arrest Israeli Prime Minister Benjamin Netanyahu.
The Turkish Chief Prosecutor's Office issued an arrest warrant for Israeli Prime Minister Benjamin Netanyahu and Defense Minister Yoav Gallant on charges of genocide and crimes against humanity.
World Today 09:08
Image of 'Israeli settlers attacked Palestinians and journalists in the West Bank.'
World Today 07:22
Israeli settlers attacked Palestinians and journalists in the West Bank.
After the Israeli army learned of the incident, it stated that soldiers had been dispatched, but witnesses emphasized that there were no military personnel present at the scene at the time of the attack.