Бугун ўзбекистонликларни қандай об-ҳаво кутмоқда?
Унга кўра, Тошкент шаҳрида ҳаво ўзгарувчан бўлади, ёғингарчилик кутилмайди. Шамол шарқдан 3-8 м/с тезликда эсади. Ҳарорат кечаси 3-5 даража илиқ, кундузи 17-19 даража илиқ бўлади.
Қорақалпоғистон Республикаси, Хоразм вилоятида ҳаво ўзгарувчан бўлади, ёғингарчилик кутилмайди. Шамол шарқдан 7-12 м/с тезликда эсади. Ҳарорат кечаси 2-7 даража илиқ, кундузи 16-21 даража илиқ бўлади.
Бухоро ва Навоий вилоятларида ҳаво ўзгарувчан бўлади, ёғингарчилик кутилмайди. Шамол шарқдан 7-12 м/с тезликда эсади. Ҳарорат кечаси 2-7 даража илиқ, кундузи 16-21 даража илиқ бўлади.
Тошкент, Самарқанд, Сирдарё, Жиззах вилоятларида ҳаво ўзгарувчан бўлади, ёғингарчилик кутилмайди. Шамол шарқдан 7-12 м/с тезликда эсади. Ҳарорат кечаси 2-7 даража илиқ, кундузи 15-20 даража илиқ бўлади.
Қашқадарё, Сурхондарё вилоятларида ҳаво ўзгарувчан бўлади, ёғингарчилик кутилмайди. Шамол шарқдан 7-12 м/с тезликда эсади. Ҳарорат кечаси 3-8 даража илиқ, кундузи 17-22 даража илиқ бўлади.
Андижон, Наманган, Фарғона вилоятларида ҳаво ўзгарувчан бўлади, ёғингарчилик кутилмайди, айрим жойларда туман тушиши мумкин. Шамол шарқдан 5-10 м/с тезликда эсади. Ҳарорат кечаси 0-5 даража илиқ, кундузи 12-17 даража илиқ бўлади.
Республиканинг тоғли ҳудудларида ҳаво ўзгарувчан бўлади, ёғингарчилик кутилмайди. Шамол шарқдан 7-12 м/с тезликда эсади. Ҳарорат кечаси 2 даража совуқ-3 даража илиқ, кундузи 10-15 даража илиқ бўлади.

"Uzgidromet" today announced the weather forecast for November 13.
According to the forecast, the weather in Tashkent city will be changeable, no precipitation is expected. The wind will blow from the east at 3-8 m/s. The temperature at night will be 3-5 degrees above zero, during the day 17-19 degrees above zero.
In the Republic of Karakalpakstan and Khorezm region, the weather will be changeable, no precipitation is expected. The wind will blow from the east at 7-12 m/s. The temperature at night will be 2-7 degrees above zero, during the day 16-21 degrees above zero.
In Bukhara and Navoi regions, the weather will be changeable, no precipitation is expected. The wind will blow from the east at 7-12 m/s. The temperature at night will be 2-7 degrees above zero, during the day 16-21 degrees above zero.
In Tashkent, Samarkand, Sirdarya, and Jizzakh regions, the weather will be changeable, no precipitation is expected. The wind will blow from the east at 7-12 m/s. The temperature at night will be 2-7 degrees above zero, during the day 15-20 degrees above zero.
In Kashkadarya and Surkhandarya regions, the weather will be changeable, no precipitation is expected. The wind will blow from the east at 7-12 m/s. The temperature at night will be 3-8 degrees above zero, during the day 17-22 degrees above zero.
In Andijan, Namangan, and Fergana regions, the weather will be changeable, no precipitation is expected, and fog is possible in some places. The wind will blow from the east at 5-10 m/s. The temperature at night will be 0-5 degrees above zero, during the day 12-17 degrees above zero.
In the mountainous areas of the Republic, the weather will be changeable, no precipitation is expected. The wind will blow from the east at 7-12 m/s. The temperature at night will be 2 degrees below zero to 3 degrees above zero, during the day 10-15 degrees above zero.