Ўзбекистондан чиқишда ҚҚСни нақд қайтариш тизими жорий этилади
2026 йилдан чет эллик сайёҳлар харид қилиб кетган товарлар учун тўланган солиқни нақд пулда қайтариб олиши мумкин бўлади.
'Ўзбекистондан чиқишда ҚҚСни нақд қайтариш тизими жорий этилади'ning rasmi
Ўзбекистонда туризм соҳасини ривожлантиришга қаратилган навбатдаги енгилликлар тасдиқланди.
2026 йил 1 февралдан бошлаб, мамлакатимизга келган хорижий фуқаролар Ўзбекистондан чиқиб кетар экан, ўзлари харид қилган товарлар учун тўланган қўшимча қиймат солиғини истакка кўра нақд пул кўринишида қайтариб олиш имкониятига эга бўлади.
Маълум қилинишича, бу тизим туризм соҳасидаги рақобатбардошликни ошириш, сайёҳлар учун қулай шарт-шароит яратиш ва мамлакат иқтисодиётига қўшимча импульс беришни мақсад қилади.
Президент томонидан туризмни қўллаб-қувватлашга қаратилган бу каби ташаббуслар Ўзбекистоннинг халқаро майдондаги нуфузини ошириш ва соҳани стратегик тармоқ сифатида янада кучайтиришга хизмат қилади.

The VAT refund system in cash upon departure from Uzbekistan is implemented.
The next package of measures for the development of the tourism sector in Uzbekistan has been approved.
Starting from February 1, 2026, foreign citizens arriving in our country will have the opportunity to receive a cash refund of the value-added tax paid for goods they purchased upon their departure from Uzbekistan, at their request.
It is reported that this system aims to increase competitiveness in the tourism sector, create favorable conditions for tourists, and provide an additional impulse for the country's economy.
Such initiatives by the President aimed at supporting tourism will serve to enhance Uzbekistan's prestige in the international arena and further strengthen the sector as a strategic industry.