Қозоғистонда ноябрь ойида 54 йиллик ҳарорат рекордлари янгиланди
Жорий йилнинг ноябрь ойида Қозоғистон ҳудудларида об-ҳаво ғайриоддий даражада илиқ бўлиб, бир қатор метеорология станцияларида кўп йиллик ҳарорат рекордлари қайд этилди.
“Қазгидромет” маълумотларига таяниб хабар берилишича, ноябрь ойининг иккинчи ярмида мамлакатнинг турли ҳудудларида максимал ҳаво ҳарорати бўйича янги рекордлар ўрнатилган. Хусусан, 14 ноябрь куни Ақтобе вилоятидаги метеорология станциясида ҳаво ҳарорати +13,2 даражага етиб, 2023 йилда қайд этилган аввалги рекорддан ошиб кетган. Орадан бир кун ўтиб, 15 ноябрда бу кўрсаткич яна янгиланиб, +11,4 даражани ташкил этган.
Шимолий ва марказий ҳудудларда ҳам ноодатий илиқ об-ҳаво кузатилган. Кокшетау шаҳрида 19 ноябрь куни +8,3 даража қайд этилиб, 1977 йилги рекорд ортда қолдирилган. 23 ноябрь куни эса ҳаво +5,2 даражагача исиган.
Жезқазған шаҳрида уч кун кетма-кет — 24–26 ноябрь кунлари максимал ҳарорат бўйича янги рекордлар қайд этилган. Қарағанда шаҳрида эса 26 ноябрь куни +9,4 даража ҳарорат кузатилиб, бу 1971 йилги кўрсаткичдан юқори бўлган.
Шунингдек, синоптиклар ноябрь ойида айрим ҳудудларда кучли ёғингарчилик, қор, туман, музлама ва бўронли шамоллар кузатилганини маълум қилди. Айрим жойларда қисқа муддатда ойлик ёғин меъёрининг ярмига яқин қисми ёққани қайд этилган.

In Kazakhstan, temperature records for 54 years were renewed in November.
In November of this year, the weather in Kazakhstan's regions was unusually warm, with a number of meteorological stations recording multi-year temperature records.
Image of 'In Kazakhstan, temperature records for 54 years were renewed in November.'
According to information provided based on data from "Kazhydromet," new records for maximum air temperature were set in various regions of the country in the second half of November. In particular, on November 14, the air temperature at a meteorological station in the Aktobe region reached +13.2 degrees, surpassing the previous record set in 2023. A day later, on November 15, this indicator was renewed again, reaching +11.4 degrees.
Unusually warm weather was also observed in the northern and central regions. In the city of Kokshetau, +8.3 degrees was recorded on November 19, leaving the 1977 record behind. On November 23, the air warmed up to +5.2 degrees.
In the city of Zhezkazgan, new maximum temperature records were recorded for three consecutive days — November 24-26. In the city of Karaganda, a temperature of +9.4 degrees was observed on November 26, which was higher than the 1971 record.
At the same time, synoptic specialists reported that heavy rainfall, snow, fog, ice, and stormy winds were observed in some regions during November. In some places, it was noted that nearly half of the monthly precipitation norm fell in a short period.