Мирзиёев ва Кавелашвили музокара ўтказди
Ўзбекистон Республикаси Президенти Шавкат Мирзиёев Грузияга давлат ташрифи доирасида Тбилиси шаҳрида Грузия Президенти Михаил Кавелашвили билан музокара ўтказди.
Томонлар савдо-иқтисодий алоқаларни кенгайтириш, транспорт, энергетика, туризм ва рақамли технологиялар соҳасидаги ҳамкорликни ривожлантириш масалаларини муҳокама қилди.
Бугун, 2 июль куни Тбилиси шаҳридаги Орбелиани саройида Ўзбекистон Республикаси Президенти Шавкат Мирзиёев ва Грузия Президенти Михаил Кавелашвилининг расмий музокаралари бўлиб ўтди.
Музокаралар чоғида Ўзбекистон ва Грузия ўртасидаги кўп қиррали муносабатларни янада кенгайтириш масалалари кўриб чиқилди.
Мирзиёев самимий қабул учун Михаил Кавелашвилига миннатдорлик билдириб, Ўзбекистон Президентининг Грузияга давлат ташрифи сўнгги 23 йил ичида биринчи марта амалга оширилаётганини таъкидлади.
Учрашувда кейинги йилларда парламентлар, ҳукуматлар ва ишбилармон доиралар ўртасидаги алоқалар сезиларли даражада фаоллашгани қайд этилди. 2025 йил якунларига кўра, икки давлат ўртасидаги товар айирбошлаш ҳажми 270 миллион долларга етган. Қўшма корхона ва лойиҳалар сони ҳам ортиб бормоқда.
Шунингдек, Ўзбекистонда Грузиянинг йирик молиявий институтларидан бири — “TBC Bank” муваффақиятли фаолият юритаётгани, Тошкент, Тбилиси ва Батуми ўртасида тўғридан тўғри авиақатновлар амалга оширилаётгани, жорий йил март ойида эса Тошкентда Грузия маданияти кунлари ўтказилгани қайд этилди.
Томонлар ўзаро савдо ҳажмини ошириш, хусусан, Поти ва Батуми портларининг транзит салоҳиятидан самарали фойдаланиш масаласига алоҳида эътибор қаратди.
Бундан ташқари, фармацевтика, кимё саноати, қишлоқ хўжалиги, транспорт, энергетика, рақамли технологиялар ва туризм соҳаларида янги қўшма лойиҳаларни амалга ошириш имкониятлари муҳокама қилинди.
Музокаралар якунида Шавкат Мирзиёев Грузия Президенти Михаил Кавелашвилини расмий ташриф билан Ўзбекистонга келишга таклиф қилди.

President of the Republic of Uzbekistan Shavkat Mirziyoyev held negotiations with President of Georgia Mikheil Kavelashvili in Tbilisi as part of a state visit to Georgia.
The sides discussed issues of expanding trade and economic ties, and developing cooperation in the fields of transport, energy, tourism, and digital technologies.
Today, on July 2, official negotiations between President of the Republic of Uzbekistan Shavkat Mirziyoyev and President of Georgia Mikheil Kavelashvili took place at the Orbeliani Palace in Tbilisi.
During the negotiations, issues of further expanding the multifaceted relations between Uzbekistan and Georgia were considered.
Shavkat Mirziyoyev expressed gratitude to Mikheil Kavelashvili for the warm reception and noted that the state visit of the President of Uzbekistan to Georgia is taking place for the first time in the last 23 years.
At the meeting, it was noted that contacts between parliaments, governments, and business circles have significantly intensified in recent years. According to the results of 2025, the volume of trade exchange between the two countries reached 270 million dollars. The number of joint enterprises and projects is also increasing.
It was also noted that one of Georgia's major financial institutions, TBC Bank, is successfully operating in Uzbekistan, direct flights are being carried out between Tashkent, Tbilisi, and Batumi, and in March of this year, Days of Georgian Culture were held in Tashkent.
The sides paid special attention to increasing the volume of mutual trade, in particular, effectively utilizing the transit potential of the ports of Poti and Batumi.
Furthermore, opportunities for implementing new joint projects in the fields of pharmaceuticals, chemical industry, agriculture, transport, energy, digital technologies, and tourism were discussed.
At the conclusion of the negotiations, Shavkat Mirziyoyev invited President of Georgia Mikheil Kavelashvili to visit Uzbekistan on an official visit.