110 йил аввалги сурат: Мўғулистонда аёл ёғоч қути ичида сақланган
1922 йил май ойида National Geographic журналида Мўғулистонда 1913 йилда олинган ғалати ва баҳсли сурат чоп этилган.
'110 йил аввалги сурат: Мўғулистонда аёл ёғоч қути ичида сақланган'ning rasmi
Унда боши чиқиб турадиган кичик ёғоч қути ичида қамалган аёл тасвирланган.
Сурат Альбер Каннинг "Сайёра архивлари" лойиҳаси доирасида Мўғулистонга борган француз фотографи Стефан Пассе томонидан олинган. У кейинчалик National Geographic журналида "Қутидаги мўғул маҳбуси" мазмунидаги изоҳ билан эълон қилинган.
Журналдаги дастлабки маълумотларга кўра, аёл хиёнатда айбланган ва очликдан ўлимга маҳкум этилган. Унинг озиқ-овқат ва сув олиши чеклангани, қути эса жазо воситаси сифатида қўллангани айтилган.
Бироқ кейинги тадқиқотларда бу талқиннинг ҳаққонийлиги шубҳа остига қўйилган. Айрим манбаларда суратдаги ёғоч қути маҳбусларни ташиш ёки вақтинча сақлаш учун ишлатилган кўчма қамоқ воситаси бўлиши мумкинлиги қайд этилган. Аёлнинг аниқ кимлиги, нима сабабдан қутига жойлангани ва унинг кейинги тақдири эса номаълум.
Шу боис суратга оид "хиёнатда айбланган аёл очликдан ўлимга маҳкум этилган" деган маълумотни мутлақ ҳақиқат сифатида қабул қилиш қийин. Аммо суратнинг ўзи ўша даврдаги жазо ва қамоқ амалиёти ҳақидаги баҳсларнинг муҳим тарихий далили бўлиб қолмоқда.
Бугун бундай шафқатсиз муносабат ва инсонни қадр-қимматини поймол қилувчи жазо усуллари инсон ҳуқуқлари ва халқаро ҳуқуқ меъёрларига зид ҳисобланади.

A photo from 110 years ago: In Mongolia, a woman kept in a wooden box.
In May 1922, a strange and controversial photograph taken in Mongolia in 1913 was published in National Geographic magazine.
Image of 'A photo from 110 years ago: In Mongolia, a woman kept in a wooden box.'
A woman trapped inside a small wooden box with her head sticking out is depicted.
The photograph was taken by French photographer Stéphane Passet, who traveled to Mongolia as part of Albert Kahn's "The Archives of the Planet" project. It was later published in National Geographic magazine with a caption suggesting "A Mongolian prisoner in a box".
According to the initial information in the magazine, the woman was accused of betrayal and sentenced to death by starvation. It was said that her access to food and water was restricted, and the box was used as a means of punishment.
However, subsequent research has cast doubt on the validity of this interpretation. Some sources note that the wooden box in the photograph might have been a mobile detention device used for transporting or temporarily holding prisoners. The exact identity of the woman, the reason she was placed in the box, and her subsequent fate remain unknown.
Therefore, it is difficult to accept the information regarding the photograph — that "the woman accused of betrayal was sentenced to death by starvation" — as absolute truth. Yet the photograph itself remains an important historical piece of evidence in discussions about punishment and detention practices of that era.
Today, such cruel treatment and punitive methods that degrade human dignity are considered contrary to human rights and international legal norms.