Бугун об-ҳаво қандай бўлиши айтилди
Унга кўра, Тошкент шаҳрида ҳаво бироз булутли бўлади, ёғингарчилик кутилмайди. Шамол шарқдан 3-8 м/с тезликда эсади. Ҳарорат кечаси 21-23 даража, кундузи 36-38 даража бўлади.
Қорақалпоғистон Республикаси ва Хоразм вилоятида ҳаво бироз булутли, баъзи жойларда ўзгарувчан бўлади, ёғингарчилик кутилмайди. Шамол шарқдан 7-12 м/с тезликда эсади, баъзи жойларда 13-18 м/с гача кучайиши, айрим жойларда чанг-тўзонлар билан кузатилиши мумкин. Ҳарорат кечаси 20-25 даража, кундузи 35-40 даража бўлади.
Бухоро ва Навоий вилоятларида ҳаво бироз булутли бўлади, ёғингарчилик кутилмайди. Шамол шарқдан 9-14 м/с тезликда эсади, айрим жойларда чанг-тўзонлар билан кузатилади. Ҳарорат кечаси 20-25 даража, кундузи 35-40 даража бўлади.
Тошкент, Сирдарё, Жиззах ва Самарқанд вилоятларида ҳаво бироз булутли бўлади, ёғингарчилик кутилмайди. Шамол шарқдан 7-12 м/с тезликда эсади. Ҳарорат кечаси 18-23 даража, кундузи 34-39 даража бўлади.
Қашқадарё ва Сурхондарё вилоятларида ҳаво бироз булутли бўлади, ёғингарчилик кутилмайди. Шамол шарқдан 7-12 м/с тезликда эсади, баъзи жойларда 13-18 м/с гача кучайиши, айрим жойларда чанг-тўзонлар билан кузатилиши мумкин. Ҳарорат кечаси 21-26 даража, кундузи 38-43 даража бўлади.
Андижон, Наманган ва Фарғона вилоятларида ҳаво бироз булутли бўлади, ёғингарчилик кутилмайди. Шамол шарқдан 5-10 м/с тезликда эсади. Ҳарорат кечаси 18-23 даража, кундузи 33-38 даража бўлади.
Республиканинг тоғли ҳудудларида ҳаво бироз булутли, баъзи жойларда ўзгарувчан бўлади, ёғингарчилик кутилмайди. Шамол шарқдан 7-12 м/с тезликда эсади, баъзи жойларда 13-18 м/с гача кучайиши мумкин. Ҳарорат кечаси 15-20 даража, кундузи 26-31 даража бўлади.

It was said what the weather will be like today.
According to this, in Tashkent city the weather will be slightly cloudy, no precipitation is expected. The wind will blow from the east at a speed of 3-8 m/s. The temperature will be 21-23 degrees at night and 36-38 degrees during the day.
In the Republic of Karakalpakstan and Khorezm region, the weather will be slightly cloudy, in some places changeable, no precipitation is expected. The wind will blow from the east at a speed of 7-12 m/s, in some places it may increase up to 13-18 m/s, and in certain places it may be accompanied by dust storms. The temperature will be 20-25 degrees at night and 35-40 degrees during the day.
In Bukhara and Navoi regions, the weather will be slightly cloudy, no precipitation is expected. The wind will blow from the east at a speed of 9-14 m/s, and in certain places it will be accompanied by dust storms. The temperature will be 20-25 degrees at night and 35-40 degrees during the day.
In Tashkent, Syrdarya, Jizzakh and Samarkand regions, the weather will be slightly cloudy, no precipitation is expected. The wind will blow from the east at a speed of 7-12 m/s. The temperature will be 18-23 degrees at night and 34-39 degrees during the day.
In Kashkadarya and Surkhandarya regions, the weather will be slightly cloudy, no precipitation is expected. The wind will blow from the east at a speed of 7-12 m/s, in some places it may increase up to 13-18 m/s, and in certain places it may be accompanied by dust storms. The temperature will be 21-26 degrees at night and 38-43 degrees during the day.
In Andijan, Namangan and Fergana regions, the weather will be slightly cloudy, no precipitation is expected. The wind will blow from the east at a speed of 5-10 m/s. The temperature will be 18-23 degrees at night and 33-38 degrees during the day.
In the mountainous areas of the republic, the weather will be slightly cloudy, in some places changeable, no precipitation is expected. The wind will blow from the east at a speed of 7-12 m/s, in some places it may increase up to 13-18 m/s. The temperature will be 15-20 degrees at night and 26-31 degrees during the day.