Turkiya Qirg‘izistonning tashqi qarzidan voz kechdi
Qirg‘iziston rahbari Sadir Japarov moliya tashkilotlari va davlatlarga davlat qarzini “yashil” tashabbuslarga ayirboshlashni bir necha bor taklif qilgandi.
Turkiya Qirg‘izistonning mamlakat oldidagi tashqi qarzidan kechdi, dedi prezident Sadir Japarov 5 noyabr kuni Bishkekda Turkiya yetakchisi Rajab Toyyib Erdo‘g‘on bilan muzokaradan so‘ng.
"Hurmatli prezident Erdog‘anga Qirg‘iziston Respublikasining Turkiya Respublikasi oldidagi tashqi qarzini hisobdan chiqarish to‘g‘risida qabul qilingan qaror uchun alohida minnatdorlik bildirmoqchiman", — dedi u.
Qirg‘iziston prezidenti matbuot xizmati rahbari Dayirbek Orunbekovning aniqlik kiritishicha, qarz miqdori 58,8 million dollarni tashkil etgan va u "yashil iqtisodiyot" loyihalarini amalga oshirish evaziga hisobdan chiqarilgan.
Erdog‘an 4 noyabr kuni davlat tashrifi bilan Qirg‘izistonga keldi. U 6 noyabr kuni Bishkekda bo‘lib o‘tadigan Turkiy davlatlar tashkiloti sammitida ishtirok etadi. Yig‘ilishda O‘zbekiston prezidenti Shavkat Mirziyoyev ham qatnashadi.

Turkey forgave Kyrgyzstan's foreign debt.
Turkey has forgiven Kyrgyzstan's external debt to the country, said President Sadyr Japarov following the talks with Turkish leader Recep Tayyip Erdoğan in Bishkek on November 5.
"I would like to express my special gratitude to Honourable President Erdoğan for the decision to write off the external debt of the Kyrgyz Republic to the Republic of Turkey," — he said.
According to Daiyrbek Orunbekov, the head of the press service of the President of Kyrgyzstan, clarified, the debt amounted to 58.8 million dollars and was written off in exchange for the implementation of "green economy" projects.
Erdoğan arrived in Kyrgyzstan on a state visit on November 4. He will participate in the summit of the Turkic States Organization to be held in Bishkek on November 6. Uzbekistan's President Shavkat Mirziyoyev will also attend the meeting.