Suzish sport turi bo‘yicha “Silk Water” xalqaro turniri o‘tkaziladi
“Suv sporti turlarini rivojlantirish chora-tadbirlari to‘g‘risida”gi Prezident qarori (PQ-382-son, 04.11.2024) qabul qilindi. Bu haqida Adliya vazirligi xabar bermoqda.
Qarorga ko‘ra, zarur sport infratuzilmasi mavjud bo‘lgan olimpiya va paralimpiya sport turlariga tayyorlash markazlarida suv polosi va sinxron suzish guruhlari tashkil etiladi
Andijon hamda Qarshi olimpiya va paralimpiya sport turlariga tayyorlash markazlarida suvga sakrash sport turini yanada rivojlantirishga alohida e’tibor qaratiladi.
O‘zbekiston davlat jismoniy tarbiya va sport universiteti “Suv sporti turlari nazariyasi va uslubiyoti” hamda “Eshkak eshish sport turlari nazariyasi va uslubiyoti” kafedralari tashkil etiladi.
2025 yildan boshlab har yili quyidagi sport musobaqalari o‘tkazib boriladi:
• sinxron suzish sport turi bo‘yicha Toshkent shahrida “Suv parisi” xalqaro turniri;
• suzish sport turi bo‘yicha Samarqand viloyatida “Silk Water” xalqaro turniri;
• respublikaning barcha hududlarida yoz mavsumida o‘tkaziladigan “World Aquatics Day” ommaviy sport festivali;
• suv sporti turlari bo‘yicha O‘zbekiston chempionatlari.
2025 yil 1 iyunga qadar davlat-xususiy sheriklik shartlari asosida xususiy investorga beriladigan suv havzalari ro‘yxati shakllantiriladi.
2026 yil 1 yanvardan boshlab o‘zini o‘zi moliyalashtirishga o‘tkaziladigan suv havzalari faoliyati mazkur qaror asosida tashkil etiladi.
2026 yildan boshlab tajriba tariqasida Toshkent shahri va Sirdaryo viloyatidagi mahallalarda 6x15 metr o‘lchamli suzish havzalari barpo etiladi.
Qaror bilan 2025–2027 yillarda O‘zbekiston Respublikasining ijtimoiy va ishlab chiqarish infratuzilmasini rivojlantirish dasturi doirasida suv sporti turlari infratuzilmasini yaxshilash bo‘yicha manzilli dastur tasdiqlandi.

“On the measures for the development of water sports” Presidential decree (PQ-382-number, 04.11.2024) has been adopted. The Ministry of Justice reports about it.
According to the decision, water polo and synchronised swimming groups will be organized in training centers for Olympic and Paralympic sports types that have the necessary sports infrastructure
Special attention will be given to the further development of diving sports at Andijan and Qarshi training centers for Olympic and Paralympic sports types.
The Uzbekistan State University of Physical Education and Sports will establish departments of “Theory and Methodology of Water Sports Types” and “Rowing Sports Types Theory and Methodology”.
From 2025, the following sports competitions will be held annually:
- the international tournament “Mermaid of Tashkent” in synchronized swimming in Tashkent city;
- the international tournament “Silk Water” in swimming sports type in Samarkand region;
- the mass sports festival “World Aquatics Day” held during the summer season in all regions of the republic;
- championships of Uzbekistan in water sports types.
By June 1, 2025, a list of swimming pools to be given to a private investor based on public-private partnership terms will be formed.
From January 1, 2026, the activity of swimming pools that are transitioning to self-financing will be organized based on this decision.
Starting from 2026, swimming pools measuring 6x15 meters will be built experimentally in neighborhoods of Tashkent city and Syrdarya region.
The decision approves a targeted program for improving the infrastructure of water sports types within the framework of the program for the social and production infrastructure development of the Republic of Uzbekistan for 2025–2027.
Furthermore, in 2025–2027, coaches of the national teams, as well as coaches engaged in water sports at training centers for Olympic and Paralympic sports types, will be sent on short-term internships to foreign countries.