Parlamentlararo ittiffoqning 150-yubiley assambleyasi O‘zbekistonda o‘tkaziladi
Parlamentlararo ittifoqning 150-yubiley assambleyasi Shavkat Mirziyoyevning taklifiga asosan 2025 yil 5—9 aprelda O‘zbekistonda bo‘lib o‘tadi. Bu haqda Senat matbuot xizmati xabar berdi
30 yanvar kuni Oliy Majlis Senatida ushbu assambleyani o‘tkazish bo‘yicha Tanzila Norboyeva boshchiligida tashkiliy qo‘mita yig‘ilishi bo‘lib o‘tdi. Yig‘ilishda O‘zbekistonning Parlamentlararo ittifoqqa a’zoligi 2017 yilda qayta tiklangani, o‘tgan qisqa davr mobaynida mamlakat parlamentarizm va barqaror rivojlanish sohasida juda katta tajribaga erishgani, Respublika yutuqlari yirik xalqaro tashkilotlar va xorijiy mamlakatlar tomonidan alohida e’tirof etilayotgani ta’kidlab o‘tildi.
190 ga yaqin mamlakatlar parlamentini birlashtirib kelayotgan Parlamentlararo ittifoq assambleyasi yilda ikki marotaba o‘tkaziladi. Mazkur tadbir faqatgina parlamentarizm va barqaror rivojlanishning ijobiy tajribasi yuqori bo‘lgan mamlakatlardagina o‘tkaziladi.
Parlamentlararo ittifoqning 150-assambleyasining O‘zbekistonda bo‘lib o‘tishi tarixiy voqelikdir, chunki bunday tadbir Markaziy Osiyo mintaqasida ilk marotaba o‘tkazilyapti.
“Ijtimoiy taraqqiyot va adolat uchun parlament harakati” mavzusida o‘tkaziladigan assambleyaning turkum yig‘ilishlarida butun dunyo parlament delegatsiyalari tomonidan:
• aholini ijtimoiy himoya qilish va kambag‘allikni qisqartirish;
• qonun ustuvorligini ta’minlash;
• inson huquqlarini himoya qilish;
• gender tenglikni ta’minlash;
• ilm-fan, texnologiyani rivojlantirish va yoshlarni qo‘llab-quvvatlash kabi dolzarb masalar muhokama qilinadi.
Shuningdek, bir hafta davomida Parlamentlararo ittifoqning qo‘mitalari tomonidan inson huquqlarini himoya qilish, gender tenglikni ta’minlash, ilm-fan va texnologiya, yoshlar masalalariga bag‘ishlangan turli tadbirlar tashkil etilishi rejalashtirilmoqda.
Parlamentlararo ittifoqning 150-assambleyasining O‘zbekistonda o‘tkazilishi:
• dolzarb masalalar bo‘yicha o‘zaro tajriba almashish, O‘zbekiston parlamenti faoliyati bilan tanishish;

The 150th anniversary assembly of the Inter-Parliamentary Union will be held in Uzbekistan.
Image of 'The 150th anniversary assembly of the Inter-Parliamentary Union will be held in Uzbekistan.'
The 150th Jubilee Assembly of the Interparliamentary Union will be held in Uzbekistan on April 5—9, 2025, following the invitation by Shavkat Mirziyoyev. This was reported by the Senate press service here
On January 30, an organizational committee meeting led by Tanzila Narbaeva took place in the Senate of the Oliy Majlis regarding the assembly. It was noted in the meeting that Uzbekistan's membership in the Interparliamentary Union was reinstated in 2017, and in the short period since, the country has significantly advanced in parliamentary governance and sustainable development, with its achievements being specifically recognized by major international organizations and foreign countries.
The Interparliamentary Union Assembly, uniting the parliaments of nearly 190 countries, is held twice a year. This event is only held in countries where parliamentary governance and the positive experiences of sustainable development are highly observed.
The holding of the 150th Assembly of the Interparliamentary Union in Uzbekistan is a historic event, as such an event is being held for the first time in the Central Asia region.
The series of meetings during the assembly, under the theme “Parliamentary action for social development and justice,” will discuss critical issues by parliamentary delegations from around the world:
• social protection and poverty reduction;
• ensuring the rule of law;
• protection of human rights;
• achieving gender equality;
• development of science, technology, and supporting the youth.
In addition, during the week, various events dedicated to the protection of human rights, ensuring gender equality, science and technology, and youth issues are planned to be organized by the committees of the Interparliamentary Union.
The holding of the 150th Assembly of the Interparliamentary Union in Uzbekistan:
• will facilitate the exchange of experience on topical issues and introduce the activities of the Uzbek parliament;
• will expand the participation of parliaments in implementing the strategy until 2030;
• will contribute to the achievement of sustainable development goals;
• human rights;
• gender equality;
• will broaden the opportunities for the youth;
• will provide an opportunity to consider the cooperation of parliaments in tackling climate change.