Malayziyaning “AirAsia X” aviakompaniyasi O‘zbekistonga muntazam parvozlarni amalga oshirish uchun ruxsat oldi
Toshkent – Kuala-Lumpur yo‘nalishida haftasiga jami 5 ta qatnov amalga oshirilmoqda.
'Malayziyaning “AirAsia X” aviakompaniyasi O‘zbekistonga muntazam parvozlarni amalga oshirish uchun ruxsat oldi'ning rasmi
Transport vazirligining xabar berishicha, “O‘zaviatsiya“ agentligi tomonidan O‘zbekiston Respublikasi va Malayziya Davlati o‘rtasida havo qatnovi to‘g‘risidagi hukumatlararo Bitimga asosan 2025 yil 3 fevralida “Air Asia X Berhad” aviakompaniyasiga O‘zbekiston Respublikasiga Kuala-Lumpur – Toshkent – Kuala-Lumpur yo‘nalishida muntazam aviaqatnovlarini amalga oshirish ruxsatnomasi rasmiylashtirib berildi.
Eslatib o‘tamiz, bugungi kunda ikki davlat o‘rtasida muntazam aviaqatnovlar “Uzbekistan Airways” AJ (haftaning chorshanba va yakshanba kunlari) va “Batik Air” (haftaning dushanba, juma va shanba kunlari) tomonidan Toshkent – Kuala-Lumpur yo‘nalishida haftasiga jami 5 ta qatnov amalga oshirilmoqda. Shuningdek, 2024 yilda O‘zbekiston va Malayziya o‘rtasida jami 49 749 ta yo‘lovchi tashilgan.

According to the Ministry of Transport, based on the intergovernmental Agreement on Air Services between the Republic of Uzbekistan and the State of Malaysia, the “Uzaviation” Agency has officially issued a permit for "Air Asia X Berhad" airline to operate regular flights on the Kuala Lumpur – Tashkent – Kuala Lumpur route starting from February 3, 2025, as announced.
We would like to remind you that currently, regular flights between the two countries are operated by "Uzbekistan Airways" JSC (on Wednesdays and Sundays) and "Batik Air" (on Mondays, Fridays, and Saturdays) on the Tashkent – Kuala Lumpur route, with a total of 5 flights per week. Furthermore, in 2024, a total of 49,749 passengers were transported between Uzbekistan and Malaysia.