Xorijliklar 200 ming dollar evaziga O‘zbekistonda yashash guvohnomasini olishi mumkin
O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining “Ishlab chiqarish, eksport va tadbirkorlik faoliyatini rag‘batlantirish, savdo va sanoat siyosati samaradorligini oshirish chora-tadbirlari to‘g‘risida” farmoni ko‘ra, 2025 yil 1 oktyabrdan O‘zbekiston hududiga olib kiriladigan xushbo‘ylashtiruvchi yoki rang beruvchi qo‘shimchalarsiz oq shakarga nisbatan aksiz solig‘i bekor qilinadi.
20 va undan ortiq ishchisi mavjud bo‘lgan yuridik shaxslarga mol-mulk va yer soliqlari hamda ijara to‘lovlari bo‘yicha hisoblangan soliq summalarini 2025 yil 15 iyulda va 1 dekabrda bo‘lib-bo‘lib to‘lanishiga ruxsat beriladi.
Shuningdek, Prezident Farmoniga muvofiq, umumiy ovqatlanish xizmatlarini ko‘rsatuvchi tadbirkorlarga to‘langan QQSning bir qismini qaytarishda ushbu faoliyatdan olingan daromad tovarlarni (xizmatlarni) realizatsiya qilishdan olingan jami daromadning kamida 80 foizini tashkil etishi zarurligi belgilandi.
Bundan tashqari, sanoat korxonalarining avtomatik monitoring stansiyasi, chang-gaz tozalash uskunasi, lokal suv tozalash inshooti va statsionar kuzatuv posti bilan jihozlash majburiyati muddati quyidagicha uzaytirildi:
I toifadagi korxonalar uchun – 2026 yil 1 yanvargacha;
II toifadagi korxonalar uchun –F 2026 yil 1 iyulgacha.
2025 yil 1 iyundan xorijiy davlatlar fuqarolari va fuqaroligi bo‘lmagan shaxslarga 200 ming AQSH dollari hamda ularning har bir oila a’zosiga (turmush o‘rtog‘i, farzandi va ota-onasi) 100 ming AQSH dollari miqdoridagi to‘lovlar evaziga O‘zbekistonda yashash guvohnomasi 5 yil muddatga soddalashtirilgan tartibda beriladi.

According to the Decree of the President of the Republic of Uzbekistan on "Measures to Encourage Production, Export, and Entrepreneurial Activities, and to Increase the Efficiency of Trade and Industrial Policy," from October 1, 2025, the excise tax on white sugar without flavoring or coloring additives imported into the territory of Uzbekistan will be abolished.
Legal entities with 20 or more workers are allowed to make staggered payments of accrued tax amounts for property and land taxes, as well as for rental payments, on July 15 and December 1 of 2025.
In addition, according to the Presidential Decree, entrepreneurs providing general catering services are required to generate at least 80 percent of their income from the sales of goods (services) in order to refund a part of the VAT paid.
Furthermore, the duration of the obligation for industrial enterprises to be equipped with an automatic monitoring station, dust and gas cleaning equipment, local water treatment facilities, and a stationary observation post has been extended as follows:
For Category I enterprises – until January 1, 2026;
For Category II enterprises – until July 1, 2026.
From June 1, 2025, foreign citizens and stateless persons, as well as each family member (spouse, children, and parents), will be granted a residence permit in Uzbekistan for a period of 5 years on a simplified basis in exchange for payments of 200,000 US dollars and 100,000 US dollars, respectively.