Ijtimoiy tarmoqlarda o‘smir bola onasini urgani aks etgan video tarqaldi.
Bolalar ombudsmani Surayyo Rahmonovaning ma’lum qilishicha, holat 24 aprel kuni Namangan viloyati Davlatobod tumanida sodir bo‘lgan. Unga ko‘ra, 38 yoshli S.Sh. yashash xonadonida 14 yoshli o‘g‘li R.A. bilan maishiy sabablarda (bolaning buzilgan uyali telefoni ta’mirga berilmay, oila a’zolari tomonidan tashlab yuborilganligi tufayli) nizolashib, ona va o‘g‘il bir-birini urgan.
Nizoni, ayolning onasi, bolaning buvisi X.A. to‘xtatishga uringanida bola buvisiga ham qo‘l ko‘targan. Bildirilishicha, bola xulqidagi mazkur salbiy holat yuzasidan tuman mutasaddilari tegishli choralar ko‘rmoqda.
“Bola tarbiyasi borasida ahamiyatsiz jihatning o‘zi yo‘q. Bola o‘zini tutishi, uning axloqi – oila a’zolarining, ayniqsa ota-onaning xulqi, bolaga bo‘lgan munosabati ko‘zgusidir. Ota-onalar farzand tarbiyasiga mas’ul, uning qiziqishlari va xulqidagi salbiy o‘zgarishlarga o‘z vaqtida e’tiborli bo‘lish shunday xunuk vaziyatlardan saqlaydi”, dedi Surayyo Rahmonova.

According to the Children's Ombudsman Surayo Rahmonova, the incident occurred on April 24 in the Davlatobod district of Namangan region. She reported that a domestic quarrel ensued between 38-year-old S.Sh. and her 14-year-old son R.A. due to household reasons (the family discarded the boy's broken mobile phone instead of repairing it), leading to the mother and son hitting each other.
When the woman's mother, the boy's grandmother, H.A., tried to stop the dispute, the boy also raised his hand against her. It was reported that appropriate measures are being taken by district officials concerning the boy's negative behavior.
“There is no insignificant aspect when it comes to child upbringing. A child’s behavior, his morals, reflect the character of the family members, especially the parents. Parents are responsible for the upbringing of their children, to be attentive in time to their interests and any negative changes in behavior to avoid such ugly situations,” said Surayo Rahmonova.