“Navoiy” chegara bojxona postida yo‘lbarsimon bo‘g‘ma ilonni mamlakati hududiga noqonuniy olib kirishga urinish holati aniqlandi. Bu haqda Bojxona qo‘mitasi matbuot xizmati ma'lum qildi.
Ma'lum qilinishicha, ushbu tur xalqaro muhofaza ostida bo‘lib, uni O‘zbekiston hududiga olib kirish uchun CITES xalqaro ruxsatnomasi talab etiladi. Biroq yo‘lovchi tegishli hujjatlarni taqdim eta olmagan.
Hozirda holat yuzasidan bojxona organlari tomonidan surishtiruv ishlari olib borilmoqda.
Qayd etilishicha, ilon belgilangan tartibda Toshkent hayvonot bog‘iga topshirilgan va uning holati qoniqarli ekani aytilgan.
Ma'lumot uchun, yo‘lbarsimon bo‘g‘ma ilon — yirik o‘lchamli, zaharsiz bo‘g‘ma ilonlar turiga mansub bo‘lib, u o‘z o‘ljasini tanasi bilan o‘rab, nafas olishini to‘xtatish orqali ov qiladi. U asosan Markaziy va Janubiy Amerika hududlarida uchraydi va uzunligi 2–4 metr, ba'zan 5 metrgacha yetishi mumkin.
Tanasidagi rang-barang naqshlar yo‘lbars terisiga o‘xshashi sababli u “yo‘lbarsimon” deb nomlangan. U kemiruvchilar, qushlar va kichik sutemizuvchilar bilan oziqlanadi hamda tirik bola tuqadi.

“Navoiy” border customs post detected an attempt to illegally bring a tiger constrictor snake into the country. This was reported by the press service of the Customs Committee here.
According to the report, this species is under international protection, and a CITES international permit is required to bring it into Uzbekistan. However, the traveler was unable to present the relevant documents.
Currently, an investigation is being conducted by the customs authorities regarding the incident.
It is noted that the snake was handed over to the Tashkent Zoo in accordance with established procedures, and its condition is reported to be satisfactory.
For reference, the tiger constrictor snake is a large, non-venomous species of constrictor that hunts by wrapping its body around its prey and stopping its breathing. It is mainly found in Central and South America and can reach a length of 2–4 meters, sometimes up to 5 meters.
Due to the colorful patterns on its body resembling tiger skin, it is called “tiger-like.” It feeds on rodents, birds, and small mammals, and gives birth to live young.