AQShning Nyu-York shahri Bruklin tumanida joylashgan Janubiy Bushvik islohot cherkovida katta yong‘in sodir bo‘lib, 174 yillik tarixiy bino deyarli butunlay vayron bo‘ldi. ABC telekanali ma'lumotiga tayanib Zamon.uz xabar berdi.
ABC telekanali ma'lumotiga ko‘ra, yong‘in mahalliy vaqt bilan soat 13:20 atrofida Bushvik avenyusidagi cherkov binosida boshlangan. Taxminan 20 daqiqadan so‘ng binoning qo‘ng‘iroq minorasi qulab tushgan.
Nyu-York yong‘in xavfsizligi xizmati bir necha soat davomida o‘t o‘chirish ishlarini olib borgan va soat 15:35 ga kelib alanga to‘liq bartaraf etilgan. Hodisa oqibatida bir nafar o‘t o‘chiruvchi yengil jarohat olgan.
Dastlabki baholarga ko‘ra, yong‘in tarixiy inshootga jiddiy zarar yetkazgan va uni buzib tashlash masalasi ko‘rib chiqilmoqda. Hozircha yong‘in sababi aniq emas, tergov davom etmoqda.
Janubiy Bushvik islohot cherkovi 1982 yilda AQShning Tarixiy joylar milliy reestriga kiritilgan bo‘lib, mahalliy aholi ushbu yodgorlikning yo‘qolishini katta madaniy yo‘qotish sifatida baholamoqda.

A major fire broke out at the South Bushwick Reformed Church in the Brooklyn borough of New York City, USA, almost completely destroying the 174-year-old historic building. Zamon.uz reported, citing ABC television. reported.
According to ABC television, the fire started around 1:20 p.m. local time at the church building on Bushwick Avenue. About 20 minutes later, the church's bell tower collapsed.
The New York Fire Department conducted firefighting operations for several hours, and by 3:35 p.m., the flames were completely extinguished. One firefighter sustained minor injuries as a result of the incident.
According to initial assessments, the fire caused serious damage to the historic structure, and the matter of demolishing it is being considered. The cause of the fire is not yet known; an investigation is ongoing.
The South Bushwick Reformed Church was listed on the National Register of Historic Places in 1982, and local residents are assessing the loss of this landmark as a major cultural loss.