ОТМга кириш имтиҳонларида минимал ўтиш бали эълон қилинди
Олий таълим, фан ва инновациялар вазирлиги 2024/2025 ўқув йили учун олий таълим муассасаларига кириш имтиҳонларида минимал ўтиш балини маълум қилди.
Давлат комиссиясининг тегишли баёни билан давлат гранти бўйича минимал ўтиш бали – 68,0 балл (максимал 189 баллнинг 36 %и), тўлов-контракт бўйича минимал ўтиш бали – 56,7 балл (максимал 189 баллнинг 30 %и) этиб белгиланди.
Минимал ўтиш бали нима?
Вазир Қўнғиротбой Шарипов “O’zbekiston 24” телеканалига берган интервьюсида бунга изоҳ бериб ўтганди.
"Минимал ўтиш бали шу вақтга қадар контрактга 56,7 балл, грантга эса 68 балл эди, яъни 56,7 баллдан кам тўплаганлар квота тўлмай қолса ҳам талабаликка тавсия этилмаган деб топилади. Масалан, математикага 50 та квота ажратилган, шу йўналишга 20 нафар талаба топширган, 12 нафари 56,7 баллдан юқори балл тўплади, қолган 8 нафари 50,45 ёки 56 балл тўплади, ана ўша 56,7 баллдан кам тўплаган 8 нафар абитуриент автоматик тарзда талабаликка тавсия этилмаган ҳисобланади, улар супер-контрактга ҳам қабул қилинмайди, 38 та квота бўшаб қолса ҳам фақат 56,7 баллдан юқори балл тўплаган 12 нафар абитуриент қабул қилинади холос", - деди вазир.
Давлат грантидаги минимал ўтиш бали ҳам худди шундай: 68 баллдан кам тўплаганлар грантга ажратилган квота тўлмай қолса ҳам грантга қабул қилинмайди, 68 баллдан кам лекин 56,7 баллдан юқори олган бўлса, фақат контрактга қабул қилинади, грантга ажратилган квота эса бўшлигича қолаверади.

The minimum passing score for entrance exams to higher education institutions was announced.
Image of 'The minimum passing score for entrance exams to higher education institutions was announced.'
The Ministry of Higher Education, Science, and Innovations announced the minimum passing score for entrance examinations to higher education institutions for the 2024/2025 academic year.
According to the relevant statement by the State Commission, the minimum passing score for a state grant is – 68.0 points (36% of the maximum 189 points), and for tuition-based admission is – 56.7 points (30% of the maximum 189 points) has been set.
What is a minimum passing score?
Minister Qo'ng'rotboy Sharipov explained this in an interview with the “O’zbekiston 24” TV channel.
"The minimum passing score up until now has been 56.7 points for tuition-based seats and 68 points for grants, meaning those who scored less than 56.7 points were not recommended for admission, even if the quota was not filled. For example, if 50 spots were allocated for Mathematics, and 20 students applied, with 12 scoring above 56.7 points, and the remaining 8 scored between 50.45 and 56 points, those 8 applicants who scored below 56.7 points are automatically not recommended for admission, they will not even be considered for super-contract if there are 38 spots left, only the 12 applicants who scored above 56.7 points will be admitted," said the minister.
The minimum passing score for a state grant follows the same principle: those who score below 68 points will not be admitted under the grant quota even if it is not filled, and those who score below 68 but above 56.7 points will only be admitted under tuition-based seats, while the grant quota remains unfilled.
Image of 'Bukhoda was hanged by the feet for fame.'
Society 14.02.2026 16:41
Image of 'The pension fund informed the pensioners.'
Society 14.02.2026 15:45
The pension fund informed the pensioners.
Fraudsters introduce themselves as bank or Pension Fund employees.
Image of 'In Samarkand, a husband and wife were caught hiding nearly 800 grams of opium in their internal organs.'
Society 14.02.2026 14:34
In Samarkand, a husband and wife were caught hiding nearly 800 grams of opium in their internal organs.
Society 14.02.2026 13:40
Image of 'A group that intended to kill an entrepreneur in Andijan by a hired killer has been apprehended.'