Суяк тўқималарини инновацион усулда тиклаш йўли топилди
АҚШнинг Шимоли-Ғарбий университети олимлари суяк тўқималарини тиклашнинг янги усулини топди. Тадқиқот натижалари “PNAS” халқаро илмий журналида чоп этилди. Бу ҳақда Соғлиқни сақлаш вазирлиги
матбуот хизмати хабар берди.
Қайд этилишича, олимлар кимёвий модификациялашган пептид, гиалурон кислотаси ва полисахарид аралашмасидан тайёрланган инновацион восита ишлаб чиқди. Бу ишланма янги суяк тўқималарининг ўсишида юқори самара беради.
Тажриба синовлари давомида жониворларнинг тизза бўғимларига ушбу янги биофаол бирикма киритилди ва олти ой давомида уларнинг ҳолати кузатиб борилди.
Натижалар ижобий бўлди: биофаол композиция бўғимлар саломатлигини сақлашда асосий роль ўйнайдиган тегишли коллаген ва протеогликанларга бой янги тўқималар шаклланишига ёрдам берди.
Мутахассислар хулосасига кўра, янги муолажа усули артроз, спорт жароҳатлари ва бўғимларни операциясисиз даволашда қўл келади. У тегишли клиник синовлардан сўнг тиббий амалиётга кенг татбиқ этилиши мумкин.

Scientists at Northwestern University in the USA have discovered a new method for regenerating bone tissue. The results of the study were published in the international scientific journal "PNAS". This was reported by the Ministry of Health
press service.
It is noted that the scientists developed an innovative agent made from a mixture of chemically modified peptide, hyaluronic acid, and polysaccharide. This formulation is highly effective in promoting the growth of new bone tissues.
During the experimental trials, this new bioactive compound was injected into the knee joints of animals, and their condition was monitored over six months.
The results were positive: the bioactive composition helped in the formation of new tissues rich in the relevant collagen and proteoglycans, which play a key role in maintaining joint health.
According to the experts' conclusion, this new treatment method could be useful in treating osteoarthritis, sports injuries, and non-surgical rehabilitation of joints. It could be widely applied in medical practice after the appropriate clinical trials.