Президент Самарқанд шаҳрига ташриф буюрди
У ерда Осиё инфратузилмавий инвестициялар банки (ОИИБ) Бошқарувчилар кенгашининг йиллик йиғилишида иштирок этади.
'Президент Самарқанд шаҳрига ташриф буюрди'ning rasmi
Ўзбекистон Республикаси Президенти Шавкат Мирзиёев Осиё инфратузилмавий инвестициялар банки (ОИИБ) Бошқарувчилар кенгашининг йиллик йиғилишида иштирок этиш учун 25 сентябрь куни Самарқанд шаҳрига ташриф буюрди.
Давлатимиз раҳбари йиғилишнинг ялпи сессиясида нутқ сўзлайди ҳамда тадбир доирасида бир қатор учрашувлар ўтказади.
Таъкидлаш жоизки, Бошқарувчилар кенгашининг тўққизинчи йиғилиши "Барча учун барқарор инфратузилма яратиш" мавзусига бағишланган. Глобал иқтисодиёт кун тартибидаги долзарб масалалар кўриб чиқилади, Осиё ва дунёнинг бошқа минтақаларида инфратузилмани ривожлантиришнинг стратегик дастурлари ва режалари муҳокама этилади.
Самарқанд шаҳрида ўтказиладиган икки кунлик саммитда 100 дан ортиқ мамлакатдан юқори даражали делегациялар, Осиё инфратузилмавий инвестициялар банки, Жаҳон банки, Осиё тараққиёт банки ва бошқа халқаро ташкилотлар раҳбарлари ҳамда вакиллари, етакчи хорижий компанияларнинг бошқарувчилари ва нуфузли экспертлар, жами 2 мингга яқин иштирокчи қатнашиши кутилмоқда.
Ўзбекистон 2016 йил ноябрь ойида ОИИБга аъзо бўлган. Сўнгги йилларда мамлакатимиз банкнинг энг йирик бенефициарларидан бирига айланди. Амалга оширилган ва жорий лойиҳалар портфели 3 миллиард доллардан ошиб, "яшил" энергетика, йўл-транспорт ва коммунал инфратузилмани модернизация қилиш, таълим ва соғлиқни сақлаш, хусусий секторни қўллаб-қувватлаш каби устувор йўналишларни қамраб олган.

The President of the Republic of Uzbekistan, Shavkat Mirziyoyev, visited the city of Samarkand on September 25 to participate in the annual meeting of the Board of Governors of the Asian Infrastructure Investment Bank (AIIB) link.
During the meeting, our country’s leader will deliver a speech at the plenary session and will conduct a series of meetings within the framework of the event.
It is worth noting that the ninth meeting of the Board of Governors is devoted to the theme "Creating Sustainable Infrastructure for All". Key issues on the global economic agenda will be addressed, and strategic programs and plans for developing infrastructure in Asia and other regions of the world will be discussed.
In the two-day summit held in the city of Samarkand, the participation of high-level delegations from over 100 countries, leaders and representatives of the Asian Infrastructure Investment Bank, the World Bank, the Asian Development Bank, and other international organizations, as well as managers of leading foreign companies and prominent experts, with nearly 2,000 participants in total, is expected.
Uzbekistan became a member of the AIIB in November 2016. In recent years, our country has become one of the largest beneficiaries of the bank. The portfolio of completed and current projects exceeds 3 billion dollars, covering priority areas such as "green" energy, road transport and utilities modernization, education and healthcare, and support for the private sector.