Баскетбол федерацияси томонидан жами 489 млн сўм талон-тарож қилингани аниқланди
Прокуратура органлари томонидан спортни ривожлантиришга қаратилган қонунлар ижроси юзасидан тизимли назорат тадбирлари ўтказиб келинмоқда. Бу ҳақда Бош прокуратура матбуот хизмати хабар берди.
Маълум қилинишича, Баскетбол федерацияси ижрочи директори Ю.С. ишлар бошқарувчиси С.И. билан жиноий тил бириктириб, С.И.нинг онаси ва укаси номига “С.А.Г.” МЧЖ ташкил қилган. Сўнг спортчилар соғлиғини мониторинг қилишга мўлжалланган 2 дона аслида етказиб берилмаган махсус ускуналар учун федерациядан 197 млн сўм маблағни жамият ҳисобига ўтказиб, талон-торож қилган.
Шунингдек, федерациянинг 1-вице президенти Х.Г. федерацияга тегишли бўлган корпоратив пластик картадан ноқонуний равишда шахсий эҳтиёжлари учун 162 млн сўм маблағни ечиб олиб, ўзлаштирган.
Бундан ташқари, юқоридаги мансабдор шахслар томонидан федерацияга гўёки ҳомийларни жалб қилиш хизматларини кўрсатиш ҳақида сохта шартнома расмийлаштирилиб, федерациянинг 130 млн сўм маблағи шахсий эҳтиёжлар учун сарфлаб юборилган.
Аниқланган ҳолатлар юзасидан жиноят иши қўзғатилиб, тергов ҳаракатлари ўтказилди ва суднинг ҳукми билан айбдорларга тегишли жазо чоралари қўлланилди.

Systematic control measures regarding the execution of laws aimed at the development of sports are being carried out by the prosecutor's offices. The Prosecutor General's office press service reported this.
It was reported that the Executive Director of the Basketball Federation, Y.S., in collusion with the operations manager S.I., created a company named “S.A.G.” LLC in the name of S.I.'s mother and brother. Then, they embezzled 197 million Uzbek soms from the federation for two special devices intended for monitoring athletes' health, which were, in fact, never delivered.
Furthermore, the first vice-president of the federation, Kh.G., illegally withdrew 162 million Uzbek soms from a corporate plastic card belonging to the federation for personal use.
In addition, the aforementioned officials allegedly formalized a fake contract for attracting sponsors to the federation, and spent 130 million Uzbek soms of the federation's funds for personal needs.
Criminal cases were initiated on the discovered facts, investigative actions were carried out, and the culprits were subjected to appropriate penalties by the court's decision.