Қозоғистонда қор ёғиши прогноз қилинди
Қозоғистон 12—14 октябрь кунлари Арктика ҳаво оқимининг марказида қолади, мамлакатнинг катта қисмида қор ёғиши кутилмоқда. Бу ҳақда “Казгидромет” хабар берди.
Республика маркази ва шарқида кўриш масофаси ёмонлашиши, қор ёғиши ва йўлларда музлаш ҳолати кузатилиши прогноз қилинган. Жануби ва жануби-шарқда ёмғир ёғиши, тоғли ҳудудларда эса қор аралаш ёғингарчилик кузатилишини мумкин.
Шунингдек, республика бўйлаб шамол кучайиши, тунда ва эрталаб туман тушиши прогноз қилинган. Фақатгина Қозоғистоннинг ғарбий қисмидаантициклон таъсирида ҳаво кам булутли бўлади, бироқ тунда ҳарорат 5, 10 даражагача пасаяди.
Қолган ҳудудларда тунда ҳарорат 2 ва 10 даражагача совийди, жанубий ҳудудларда эса тунда 5, 10 даража илиқ бўлиши кутилмоқда. Қозоғистон шимолидаги Петропавловск шаҳрида эса аллақачон қор ёғган.

Snowfall is forecasted in Kazakhstan.
Kazakhstan will remain at the center of the Arctic airflows on the 12th—14th of October, with snowfall expected in most parts of the country. This was reported by “Kazhydromet” here.
In the center and east of the Republic, a decrease in visibility, snowfall, and icy conditions on the roads are predicted. In the south and southeast, rainfall is expected, while mountainous areas may experience mixed precipitation.
Additionally, an increase in wind speed across the Republic, and fog at night and in the morning are forecasted. Only in the western parts of Kazakhstan, under the influence of an anticyclone, the weather will be less cloudy, but the temperature may drop to 5, 10 degrees at night.
In other regions, the temperature at night may drop to between 2 and 10 degrees, while in the southern regions, it is expected to be warmer at night with temperatures between 5, 10 degrees. In the city of Petropavlovsk in northern Kazakhstan, it has already snowed.