Наманган шаҳрида 22 сентябрь куни ўлим билан боғлиқ йўл-транспорт ҳодисаси содир бўлди. Бу ҳақда "Бу кун" кўрсатувида хабар берилди.
Қайд этилишича, ҳодиса соат 12:30 да шаҳардаги "Диёр" кўчасида содир бўлган. "ГАЗ-53" русумли юк машинаси ҳайдовчиси ўзидан олдинда ҳаракатланаётган велосипедчини пайқамай қолган.
Бола велосипедда кескин чапга қайрилган вақтда юк машинаси бошқарувчиси уни пайқамай, уриб кетган. Бунинг оқибатида бола бош мия ёпиқ шикастланиши ташхиси билан шифохонага ётқизилган, у шу ерда вафот этган.
"Ёш бола йўл четида велосипед ҳайдаб кетаётганини кўрдим. Аммо у бирдан катта йўлга чиқиб келишини ўйламагандим. Тормоз беришга улгурмадим. Барчадан йўл ҳаракати қоидаларига амал қилишни сўраб қолардим", — дейди ҳайдовчи.
Наманган вилояти Ички ишлар бошқармаси ахборот хизматининг darakchi.uz'га маълум қилишича, ҳолат юзасидан 40 ёшли ҳайдовчига нисбатан Жиноят кодексининг 266-моддаси 2-қисми (Одам ўлимига сабаб бўлган Транспорт воситалари ҳаракати ёки улардан фойдаланиш хавфсизлиги қоидаларини бузиш) билан жиноят иши қўзғатилган. Тергов ҳаракатлари давом этмоқда.

In Namangan, an 8-year-old child was hit by a truck.
A traffic accident related to death occurred in the city of Namangan on September 22. This was reported in the "Bu kun" (This day) show here.
It is noted that the incident occurred at 12:30 PM on "Diyor" street in the city. The driver of a "GAZ-53" model truck failed to notice a bicyclist moving ahead of him.
The boy turned sharply to the left on his bicycle at which point the truck driver, not noticing him, hit him. As a result, the boy was admitted to the hospital with a diagnosis of closed cranial injury and died there.
"I saw the young boy riding his bicycle by the roadside. However, I did not expect him to suddenly come out onto the main road. I couldn't brake in time. I would ask everyone to adhere to traffic rules," — says the driver.
According to the information service of the Internal Affairs Department of Namangan region provided to darakchi.uz, a criminal case has been initiated against the 40-year-old driver under part 2 of Article 266 of the Criminal Code (Violation of traffic safety or operation of transport leading to human death). The investigation is ongoing.