Исроил Ғазога 250 мингдан ортиқ ёрдам юк машиналари киришини тўсиб қўйди
2023 йил 7 октябрдан бери Исроил армияси Ғазо секторига 250 мингдан ортиқ гуманитар ёрдам юк машинасининг кириб келишига тўсқинлик қилди. Бу ҳақида zamon.uz хабар бермоқда.
Ғазо ҳукумати матбуот хизматига кўра, Тел-Авив маъмурияти Ғазо секторида, хусусан, Фаластин эксклави шимолидаги Жабалия ҳудудида очарчилик инқирозини давом эттирмоқда.
"Озиқ-овқат ва болалар овқати олиб кирилишига тўсқинлик қилиб, Исроил шу тариқа очарчилик инқирозидан қурол сифатида фойдаланди. Бу ҳам инсониятга қарши жиноятдир", — дейилади баёнотда.
Ғазо маъмурияти Исроил армиясининг охирги чегара дарвозасини 169 кун давомида бутунлай ёпиб қўйганига ва Фаластин эксклави барча қисмлари қаттиқ блокадага олинганига эътибор қаратди.
Фаластин эксклави ҳукумати, шунингдек, Ғазо секторидаги 2,4 миллион фаластинликка қарши "ушбу даҳшатли жиноят юзасидан халқаро ҳамжамият ва дунё давлатларининг жим туришини тушунолмаслигини" таъкидлади.

Since October 7, 2023, the Israeli army has hindered the entry of over 250,000 humanitarian aid trucks into the Gaza Strip. This was reported by zamon.uz here.
According to the Gaza government's press service, the Tel Aviv administration is perpetuating a famine crisis in the Gaza Strip, especially in the northern part of the Palestinian exclave of Jabaliya.
"By obstructing the delivery of food and children's food, Israel thus uses the famine crisis as a weapon. This too is a crime against humanity," says the statement.
The Gaza administration has drawn attention to the Israeli army completely closing the last border gate for 169 days, subjecting all parts of the Palestinian exclave to a strict blockade.
The government of the Palestinian exclave also emphasized its inability to understand the international community and the countries of the world's silent stance "on this atrocious crime against the 2.4 million Palestinians in the Gaza Strip."