АҚШ Хитой билан эҳтимолий урушга тайёрланмоқда
АҚШ армияси Россия—Украина можаросини кузатиш тажрибасидан фойдаланган ҳолда Хитой билан эҳтимолий урушга тайёрланмоқда. Бу ҳақида zamon.uz хабар берди.
Ҳарбий экспертлар фикрича, Хитой яқин йилларда Тайванга бостириб киришга ва уни босиб олишга уриниши мумкин, бу эса АҚШ билан қарама-қаршиликка олиб келади. Шу фонда АҚШ ҳарбийлари минтақага қўшинларини олиб ўтмоқда ва иттифоқчилар билан қўшма машғулотлар ўтказмоқда.
Нашрнинг қайд этишича, бундай потенциал уруш, ҳатто ядро қуроли ишлатилмаса ҳам қуруқликда, денгизда, ҳавода ва космосда олиб борилиши мумкин. Мутахассисларнинг фикрича, можарога бошқа йирик давлатлар ҳам қўшилиш эҳтимоли бор, бу эса АҚШ армиясида катта йўқотишларга олиб келиши мумкин.

The US Army is preparing for a potential war with China using the experience of monitoring the Russia-Ukraine conflict. This was reported by zamon.uz here.
According to military experts, China may attempt to invade and annex Taiwan in the coming years, which would lead to a confrontation with the US. In this context, the US military is transferring its troops to the region and conducting joint exercises with allies.
As the publication notes, such a potential war could be fought on land, at sea, in the air, and in space, even without the use of nuclear weapons. Experts believe that other major countries may also join the conflict, which could lead to significant losses for the US Army.